Prahistorijski kamp koji su koristili pustinjski nomadi otkriven je ispod pječanih dina u regiji Negev. Direktorica iskopavanja Lauren Davis je rekla da su arheolozi pronašli i kameni alat te posude, no da jaja predstavljaju specijalno otkriće.
Divlji nojevi su bili uobičajeni na poomenutom području do 19. stoljeća. Jaja ovih velikih ptica su pronađena na brojnim lokacijama i potiču iz različitih perioda. Ta jaja nisu bila samo izvor hrane, nego su se koristila za nošenje vode, kao ukrasi te kao pogrebne posude.
"Iako nojeva jaja nisu rijetkost u iskopavanjima, zanimljivo je da nikad nisu pronađene kosti ove velike ptice. To može ukazivati na to da su u prahistorijsko doba ljudi izbjegavali loviti nojeve te da su bili zadovoljni prikupljanjem njihovih jaja", izjavio je Amir Gorzalczany, izraelski stručnjak za antikvitete.
Poznato je da jedno nojevo jaje ima jednaku nutritivnu vrijednost kao i 25 kokošijih jaja.
Blizina jaja ognjištu otkrivenom u području Beer Milka pokazuju da su namjerno prikupljana i korištena za hranu. Jaja su razbijena, no ipak su dobro očuvana jer su bila dugo pod pijeskom, a doprinos je dala i suha klima.