Brzi internet iz svemira
16

Amazon će 9. aprila lansirati prve satelite iz konstelacije Project Kuiper, Starlink dobija rivala

Piše: D. B.
Nakon uspješno obavljenih testova, kompanija Amazon je konačno spremna za lansiranje prvih satelita svog projekta svemirskog interneta pod nazivom Project Kuiper, koji će predstavljati rivala Starlinku američkog milijardera Elona Muska.

Prvih 27 satelita u misiji KA-01 (Kuiper Atlas 1) bit će lansirano u nisku Zemljinu orbitu (LEO) pomoću Atlas V rakete kompanije United Launch Alliance 9. aprila iz Cape Canaverala ukoliko to dozvole vremenski uvjeti. U Amazonu se nadaju da će moći ponuditi brzi internet već ove godine.

Amazonova mreža će se sastojati od 3.200 satelita lansiranih u saradnji s kompanijama ULA, Arianespace, Blue Origin pa čak i SpaceX. Baš kao i Starlink, Project Kuiper će pokrivati cijelu planetu kada konstelacija bude kompletna. U slučaju malog 7-inčnog tanjira, koji je manji od Starlinkovog Minija, isporučivat će brzine do 100 Mbps, dok će korištenje većih tanjira brzina biti povećana do 1 Gbps. Cijena terminala iznosit će manje od 400 dolara.

Sateliti će se nalaziti na visini od oko 630 kilometara i kretat će se brzinom većom od 27.000 km/h, što znači da će preći put oko Zemlje za 90 minuta. Na njima je zaštitni sloj bi trebao raspršiti svjetlost i učiniti ih manje vidljivim astronomima na Zemlji.

Konstelacija Starlink kompanije SpaceX trenutno koristi više od 7.000 satelita, a kada Project Kuiper bude kompletiran, ukupan broj Amazonovih i SpaceX-ovih satelita u niskoj Zemljinoj orbiti bit će veći od 10.000.

Amazon je u oktobru 2023. godine lansirao testne satelite, koji su bili uspješni te su slali i primali podatke brzinom do 100 Gbps. U decembru je mreža unapređena brzom mrežom laserskih unakrsnih veza, koje obećavaju još veće brzine. Amazon tvrdi da mreža može prebacivati podatke 30 posto brže u odnosu na zemaljske optičke kablove.

Lansiranje prvih satelita će ujedno biti i najteži teret koji će raketa Atlas B ponijeti u orbitu, a poznato je da će poletjeti u svojoj najmoćnijoj konfiguraciji, odnosno s pet raketnih boostera uz glavni booster.

Uprkos uspješnim testovima, misija nije bez rizika. Ovo je prvi put da se lansiraju sateliti finalnog dizajna, a također je i najveći broj satelita dosad.