Lansiranja u svemir su mnogo povoljnija nego prije 10 godina, tako da je i povratak tereta iz orbite jeftiniji proces. Kompanija Inversion Space planira transportovati mali teret u svemir tradicionalnim lansiranjima pomoću raketa, koji bi se potom čuvao u malim orbitalnim kučištima. Time bi kompanija napravila zalihe u orbiti, a kada bi određeni sadržaj kućišta bio potreban, on bi se brzo spuštao u Zemljinu atmosferu poput komete i to 25 puta brže od od zvuka. Potom bi se aktivirao padobran kako bi se osiguralo blago spuštanje na željenu lokaciju.
[TWITTER]1466491008137326592[/TWITTER]
Iz Inversion Spacea kažu da bi se njihova tehnologija jednog dana mogla koristiti za brzo slanje vještačkih organa u bolnice da bi oni bili potrebni za hirurške zahvate. Uslovi niske gravitacije u svemiru idealni su za ove delikatne organe jer je manji rizik da će se "urušiti sami u sebe" zbog efekata gravitacije. Kompanija tvrdi da bi mogla u svemiru čuvati i male bolničke jedinice te ih po potrebi brzo raspoređivati u područja pogođena prirodnim katastrofama ili humanitarnim krizama.
Suosnivač Inversion Spacea je Justin Fiaschetti, bivši stažist kompanije SpaceX koji je odustao od fakulteta, kao i mehanički inžinjer Austin Briggs. Obojica imaju 23 godine i već su osigurali 10 miliona dolara za svoje projekte. Tehnologija je još uvijek u testnoj fazi, a nedavno je obavljen niz testova padobrana i motora. Njihov cilj je da razviju funkcionalni model svemirskog kućišta u pravoj veličini do 2025. godine.
Iako je tehnologija kompanije Inversion Space ovisna o cijenama lansiranja raketa, osnivači ističu da je kućište dovoljno malo, prečnika od 1,2 metra, zbog čega će zauzimati relativno malo prostora u raketi. To znači da cijena lansiranja u orbitu ne bi trebala biti previsoka.