
Patent predviđa uređaje čije su sve vanjske površine, odnosno prednja, stražnja i bočna strana, napravljene od stakla, čime se stvara besprijekoran, proziran izgled s rotirajućim interfejsom, koji se može koristiti iz bilo kojeg ugla.
Osim estetike, staklena kućišta bi uvela nove interaktivne mogućnosti. Apple opisuje područja osjetljiva na dodir i pritisak, koja se protežu na bočne i stražnju stranu uređaja, u suštini stvarajući višestrane interfejse koji bi se adaptirali na osnovu toga kako korisnik drži ili orijentira uređaj. Također, spominju se mehanizmi za rastavljanje uređaja radi popravki.
U slučaju iPhonea, patent ilustruje šestostrani stakleni dizajn, gdje se ekrani mogu pojaviti na bilo kojoj površini, sa smještajem za komponente poput zvučnika i mikrofona. Korisnički interfejs bi se dinamično pomicao u zavisnosti od orijentacije uređaja omogućavajući kontekstualne interakcije bez obzira na to s koje strane je okrenut prema korisniku.
Dokumentacija uključuje i koncepte za druge Appleove proizvode, uključujući stakleni Mac Pro s osmougaonim oblikom prizme te Apple Watch napravljen gotovo u potpunosti od prozirnog stakla.

Neki dizajni imaju deformabilne strane, što omogućava korisniku da pokreće radnje primjenom pritiska, kao što je stiskanje stranica iPhonea za kontrolu reprodukcije medija ili podešavanje jačine zvuka. Određene ideje također podsjećaju na Appleovo ranije eksperimentisanje s unosom osjetljivim na pritisak poput 3D Touch tehnologije.

Appleovo istraživanje staklenih kućišta nije baš novost. Kompanija istražuje ovu tehnologiju duže od deset godina. Nekadašnji šef dizajna Jony Ive je želio proizvesti iPhone od jednog na izgled cjelovitog komada stakla.

Naravno, patenti ne garantuju da će se ovi uređaji pojaviti na tržištu, ali ipak nude uvid u potencijalnu Appleovu dugoročnu viziju za imerzivnije interaktivnije dizajne uređaja.