Zabrinutost zbog tehnologije za prepoznavanje lica je porasla, a postavljaju se pitanja vezana za etiku, privatnost, preciznost i slično. Regulatori nisu ponudili jasan set pravila o tome kako bi se tehnologija trebala koristiti, a Facebook je bio na udaru kritika zbog utjecaja tehnologije na njegove korisnike.
Dasad su korisnici Facebookove aplikacije mogli odabrati opciju koja im nakon skeniranja lica na fotografijama šalje notifikaciju ukoliko neko drugi na ovoj platformi objavi fotografiju na kojoj se oni nalaze.
"Usljed stalne neizvjesnoti, mi vjerujemo da je ograničavanje korištenja tehnologije prepoznavanja lica na uski skup slučajeva adekvatno", poručio je Jerome Pesenti, potpredsjednik odjela za vještačku inteligenciju.
Istraživanje koje je 2019. godine provela američka vlada pokazalo je da su algoritmi za prepoznavanje lica mnogo manje precizni u identifikaciji lica Afroamerikanaca i Azijata u odnosu na bijelce. Najčešći slučajevi pogrešne identifikacije odnose se na Afroamerikanke.
Prošle godine se Facebook nagodio nakon duge pravne bitke vezane za način na koji skenira i označava fotografije. Taj slučaj je trajao od 2015. godine, a kompanija je pristala isplatiti 550 miliona dolara grupi korisnika iz Illinoisa koji su tvrdili da tehnologija prepoznavanja lica krši njihovo pravo na privatnost.
Istu tehnologiju su povukle kompanije poput Amazon i Microsofta.
Facebook posjeduje najveći sistem društvenih mreža na svijetu jer su u njegovom vlasništvu Instagram i WhatsApp, a i zbog ovih aplikacija se našao pod pritiskom političara i regulatora.