Prvi zadatak je odrediti oblasti u kojima postoji izraziti potencijal inovativne primjene vještačke inteligencije.
"Prilikom izbora oblasti treba voditi računa o potencijalu podataka koji su na raspolaganju, razvoju preduzeća IT sektora koja posluju na domaćem tržištu, privlačenju stranih investicija u IT sektor, značaju privredne grane i efektima ukoliko je oblast primjene vezana za tradicionalne privredne grane, te prioritetima koji ne moraju imati direktan ekonomski efekat kao što su zdravstvo, sigurnost, pravosuđe, javne usluge...", navodi se u Strategiji koju je usvojila Vlada FBiH.
Navedeno je da je poseban doprinos vještačke inteligencije vezan za javnu upravu i proces analize velikih količina podataka koji nastaju digitalizacijom javne uprave. Cilj je povećanje efikasnosti, ekonomičnosti i transparentnosti rada javne uprave.
"Kao dobra praksa u drugim zemljama pokazalo se osnivanje instituta za vještačku inteligenciju. Zadatak instituta bi bio da prati razvoj i da se bavi istraživanjima koja se odnose na primjenu vještačke inteligencije u različitim oblastima, s multidisciplinarnim pristupom, uz saradnju s naučno-istraživačkim institucijama i istraživačima (unutar i van BiH), privredom i javnim sektorom", navodi se dalje.
Institut bi bio osnovan i primarno finansiran iz federalnog budžeta, ali i dodatno podržan iz privrede, EU fondova i međunarodnih institucija.
"Ovom mjerom neophodno je uspostaviti i platformu za vještačku inteligenciju na nivou FBiH, koju bi činio najsavremeniji računarski sistem visokih performansi, zajedno sa softverskom platformom za vještačku inteligenciju. Ova platforma bi bila dostupna akademskoj zajednici, naučno-istraživačkim institucijama, naučno-tehnološkim parkovima, javnoj upravi i privredi, a cilj je razvoj inovativnih rješenja u oblasti vještačke inteligencije”, planirano je strategijom.