Finci prvi u svijetu napravili bateriju od pijeska kojom bi se mogao riješiti veliki izazov
Taj izazov jeste kako osigurati stalno sanbdijevanje energijom tokom cijele godine. Kako je objavio BBC, koncept baterije je jednostavan - struja proizvedena iz obnovljivih izvora energije se pretvara u toplotu koja se usmjerava u spremnik sa 100 tona pijeska. Tom prilikom se pijesak zagrijava do 500 stepeni celzijusovih.
Temperatura u pijesku se može održati mjesecima, a tokom zimskih mjeseci može se iskoristiti za grijanje stambenih i poslovnih građevina. Osim toga, time se osigurava toplota potrebna u pojedinim proizvodnim procesima.
Svijet se trenutno oslanja na fosilna goriva, a većina baterija su napravljene od litija koji je skup i oskudan resurs. Njegova eksploatacija donosi značajno negativne posljedice po okoliš.
U baterijama, koje su napravljene u Finskoj, može biti stotine kubnih metara pijeska i mogu se postaviti ispod površine zemlje. No, problem je u tome što je u svijetu sve manje pijeska. S druge strane, kompanija Polar Night Energy kao tvorac baterije tvrdi da se može koristiti pijesak niskog kvaliteta ili materijali slični pijesku.