Jedna od tih misija je Aditya L1, a riječ je o prvom indijskom svemirskom opservatoriju koji će posmatrati Sunce i koji će biti lansiran 2. septembra. Prva misija s ljudskom posadom nazvana Gaganyaan, planirana je za 2024. godinu iako je trabala biti obavljena prošle godine, no odgođena je zbog pandemije koronavirusa.
In the run up to the first Human Space Mission by India at @isro ... 'Vyommitra', the humanoid for #Gaganyaan unveiled. This prototype of humanoid will go as trial before Gaganyaan goes with Astronauts. #ISRO pic.twitter.com/pnzklgSfqu
— Dr Jitendra Singh (@DrJitendraSingh) January 22, 2020
Robot ima gornju polovinu tijela i može se naginjati naprijed i bočno, no nedostaju mu noge. Uprkos tome može obavljati niz zadataka, uključuju obavještavanje i obavljanje procedura za održavanje života. Također, može obavljati zadatke poput korištenja prekidača te nadzora parametara modula. Robot prepoznaje ljude, odgovara na pitanja i provodi eksperimente po potrebi, a u svemiru će replicirati ljudske funkcije i stupiti u interakciju s kontrolom okoline sistema za održavanje života.
Gaganyaan je prvenstveno tehnološka demonstracijska misija, a u sklopu nje će tri indijska astronauta otputovati u orbitu Zemlje. Oni će obavljati različite eksperimente tokom kratke misije koja će trajati tri do sedam dana. Astronauti će se potom vratiti na Zemlju slijetanjem u Indijski okean.
Međutim, prije toga je potrebno razviti nekoliko važnih tehnologija uključujući sigurno vozilo za transport ljudi u svemir, kao i sistema za održavanje života koji će osigurati okruženje poput onog na Zemlji za posadu u svemiru. Također, važno je imati sistem za hitnu evakuaciju posade, program obuke, oporavka i rehabilitacije u svemiru.
Četiri borbena pilota iz Indijskih zračnih snaga izabrana su kao mogući članovi posade za let u svemir. Osnovna obuke je već obavljena u Rusiji.