Na pragu su revolucije
41

Japanci pokušavaju proizvoditi električnu energiju iz snijega

D. B.
Istraživači iz japanskog grada Aomorija su započeli proučavati metode za stvaranje električne energije iz snijega kako bi pružili održivu energiju i rješavali problem s nedostatkom električne energije.

Aomori je lijep japanski grad udaljen 715 kilometara sjeverno od Tokija. Osim njegovih borovih šuma, grad je poznat kao jedno od mjesta s najviše snijega. Svake godine padne između 7,5 i 8 metara snijega. Prošle godine je palo toliko snijega da su lokalne gradske vlasti morale potrošiti 46 miliona dolara za čišćenje s objekata i ulica. Japanci se snijega rješavaju tako što ga kupe i bacaju u more.

Ovaj proces možda izgleda jednostavan, no značajno troši vrijeme, resurse i novac. Tim sastavljen od istraživača IT startupa Forte te Univerziteta za elektrokomunikacije u Tokiju je predložio zanimljivo rješenje problema sa snijegom. Oni predlažu da se snijeg koristi za proizvodnju čiste i pristupačne električne energije. Testiranja ove ideje su već počela u bazenu napuštene školske zgrade, piše Japan Times. Istraživači vjeruju da bi njihov pristup mogao pomoći brojnim evropskim zemljama koje se trenutno suočavaju s energetskom krizom zbog rata u Ukrajini. Većina tih zemalja nema problem s nedostatkom snijega, tako da bi ga mogle koristiti za proizvodnju čiste energije.

Tokom istraživanja će japanski naučnici iskoristiti veliku količinu snijega i "vanjskog" zraka za napajanje turbine koja proizvodi električnu energiju. Vanjski zrak ima veću temperaturu od zraka koji okružuje snijeg jer ga zagrijava sunce.

Naučnici će koristiti toplotne cijevi za dovod hladnog zraka (iz snijega) i toplog zraka (s otvorenog) do rashladne tečnosti u turbini. Razlika u temperaturi hladnog i toplog zraka će dovesti do povećanja konvekcijske struje u rashladnoj tečnosti turbine, a ova struja će u konačnici uzrokovati rotiranje turbine i proizvodnju električne energije.

Tim naučnika tvrdi da bi njihova metoda proizvodnje energije bazirana na snijegu mogla postići jednaku efikasnost kao i postrojenje za solarnu energiju i to možda na mnogo isplativiji način. Efikasnost ovog sistema zavisi i od faktora temperaturne razlike. Što su veće temperaturne razlike, veća je efikasnost proizvodnje električne energije.

Ovo nije prvi put da naučnici pokušavaju proizvesti električnu energiju pomoću snijega jer je 2019. godine tim istraživača u Kaliforniji razvio uređaj koji bi mogao proizvoditi električnu energiju iz snijega koji pada. Međutim, ova metoda bi mogla napajati samo male uređaje. Bilo je još sličnih istraživanja, no nijedno ne nudi sakalabilno rješenje poput onog koje provode japanski naučnici.

Međutim, ima i određenih izazova. Kako bi proces bio skalabilan, potrebna su velika postrojenja za skladištenje. Pored toga, nužno je osigurati kontinuirane zalihe toplog zraka u snježnim regijama. Naučnici će provoditi istraživanje u Aomoriju do marta kako bi testirali izvodivost svoje metode. U međuvremenu će tražiti načine za prikupljanje toplog zraka iz vrućih izvora u pokušaju da prevaziđu ograničenja.

Ukoliko japanski naučnici budu uspješni, njihova metoda će postati nova revolucija u obnovljivoj energiji, a posebno će biti značajna za hladne regije svijeta.