Uprkos tome što Kina pravi skokove u napretku na različitim tehnološkim poljima, od hipersoničnog oružja do umjetne inteligencije, kineski satelitski operater Satcom nije uspio napraviti globalni uspjeh. Fokusiran na lokalne potrebe, Satcom se oslanjao na satelite u geostacionarnim orbitama, međutim, u namjeri da se proširi globalno, sada prelazi na nisku Zemljinu orbitu koja bi mogla konkurisati uslugama poput SpaceX-ovog Starlinka.
Kina ima cilj da uspostavi konstelaciju od 13.000 satelita u niskoj orbiti Zemlje, koja se može koristiti za pružanje internet usluga u zemljama u kojim može ostvariti svoju dominaciju i pokvariti planove međunarodnih satelitskih operatera. Plan je koristiti Long March 5B raketu i Yuanzheng-2 drugu fazu pogonske tehnologije za lansiranje satelita u niske orbite. Trenutno Kina koristi Long March-2C raketu za svoja lansiranja, uključujući prošlogodišnja. Projekt vode Kineska akademija svemirske tehnologije (CAST) i Inovacijska akademija za mikrosatelite (IAMCAS), agencija pod okriljem Kineske akademije nauka. AMCAS-u je dodijeljen cilj lansiranja 30 sateilta do kraja godine, a pomoći će mu kompanije poput GalaxySptacea koje su već ranije lansirale satelite u niske Zemljine orbite.
U martu 2022. godine je GalaxySpace lansirao šest satelita iz centra Xichang, zajedno s komunikacijskim satelitom koji je isporučen u nisku orbitu, a kako bi se formirala prva kineska LEO testna konstelacija za komunikaciju. Satelit je težak oko 198 kilograma, a zajedno s ostalim manjim satelitima čini malu konstelaciju pod nazivom "mini-spider". Konstelacija je izgrađena da pruži besprekidnu satelitsku širokopojasnu komunikaciju u niskoj orbiti u periodu nešto dužem od 30 minuta. Uslugu će Kina koristiti kao eksperimentalnu platformu za uspostavljanje satelitskog interneta.
U nedavnim testovima provedenim u Južnom kineskom moru istraživači su nastojali provjeriti komunikacijsku sposobnost satelita zajedno s onima koji su isporučeni u visoke orbite Zemlje, uz korištenje bespilotnih letjelica.
Testiranje je obavljeno na testnom brodu "Dian Ke No.1", no detalja o dostignućima zasad nema.
U posljednje vrijeme su se kineske svemirske misije učetverostručile u poređenju s proteklom decenijom. Samo u 2022. godini je Kina obavila 60 lansiranja, uključujući misteriozni svemirski avion koji je dospio na naslovnice širom svijeta.
Kina planira uspostaviti globalnu mrežu satelita u niskoj orbiti, koja će dobiti svoj oblik u narednih pet do deset godina. Dotad se očekuje da SpaceX rasporedi sličan broj satelita, a sve to povećava zabrinutost astronoma koje ovi sateliti ometaju u istraživačkim opservacijama.