Svi mlađi od 14 godina moći će 40 minuta dnevno koristiti ovu društvenu mrežu. Bit će im dostupna od 6 sati do 22 sata. Ranije je saopćeno da će ovo biti prvo ograničenje ove vrste, a ono se dešava u trenutku kada kineska vlast pokušava reducirati korištenje društvenih mreža među tinejdžerima.
Da bi maloljetnici mogli koristiti spomenutu društvenu mrežu, moraju dobiti pristanak staratelja. TikTok mogu koristiti svi stariji od 13 godina. Douyin se opredijelio i da edukativno djeluje.
"Da, sada imamo restriktivnija pravila za tinejdžere. Naporno ćemo raditi da osiguramo kvalitetan sadržaj, a kako bi mladi mogli da nauče i vide svijet", poručili su.
Maloljetnim Kinezima je prošli mjesec skraćeno vrijeme tokom kojeg mogu igrati videoigre - petkom, vikendom i praznicima mogu ih igrati jedan sat dnevno. Djeci je u februaru ove godine zabranjeno da koriste mobitele dok su u školi.
Prema pisanju BBC-a, nova pravila za korištenje kineske verzije TikToka pripremane su duže vrijeme. U posljednje tri godine je upozoravano da mladi sve više vremena provode koristeći internet te da to utječe na njihovo fizičko i mentalno zdravlje.
Podaci medijske agencije We are social kazuju da u prosjeku internet koriste pet sati dnevno, a od čega se dva sata odnose na korištenje društvenih mreža. Ovi podaci ne odnose se na osobe mlađe od 16 godina. Da više vremena provode na internetu doprinijelo je i to što ih je pandemija koronavirusa primorala na online školovanje.
Državni emiter CGTN je izvijestio da skoro 95 posto mladih Kineza koristi internet. Nadležni su prije tri godine saopćili da će pokušati reducirati korištenje interneta među ovom populacijom zbog toga što je sve više onih koji imaju kratkovidnost.
Douyin je pozvan da ima sadržaj koji će biti "dobar za zdrav razvoj mladih". Ova društvena mreža je 2019. uvela mjere kojima je pokušala smanjiti ovisnost o njenom korištenju, piše BBC.