Kineski ambasador u BiH: 5G tehnologija predstavlja budućnost industrije i označava novu eru
Ambasador Ji Ping je kazao da članovi njegove porodice koriste 5G mrežu te da su, naprimjer, jedan film uspjeli skinuti za nekoliko sekundi zahvaljući njenoj jačini i brzini.
Osim toga, dodao je da je 5G tehnologija unaprijedila i borbu protiv koronavirusa u Kini, gdje su doktori u Pekingu mogli na daljinu uspostaviti dijagnozu pacijentima u Wuhanu.
"I ne samo uspostaviti dijagnozu nego ih i liječiti. Roboti u bolnicama su pacijentima dostavljali hranu i lijekove, kako bi i zdravstveni radnici i njihovi pacijenti bili što zaštićeniji od mogućeg prijenosa virusa. 5G mreža je čak i do sto puta brža od 4G, a mrežno kašnjenje mjeri se u milisekundama. 5G je snažno unaprijedila razvoj umjetne inteligencije (AI) kod izgradnje autonomnih ili vozila bez vozača, traktora koji non-stop rade na poljima, a izgrađene su čak i potpuno automatizirane fabrike. Ako je 4G olakšao komunikaciju među ljudima, onda je 5G označio početak ere povezivanja svega", kazao je Ji Ping.
5G mijenja i ljudsku svakodnevicu
Prema predviđanjima, do 2035. godine 5G će povećati globalnu ekonomsku proizvodnju za 13,2 triliona američkih dolara i donijeti 22,3 miliona radnih mjesta. 5G ne samo da predstavlja budućnost industrije, već i promjenu svakodnevice svih nas.
"Zato je pitanje sigurnosti 5G mreže tema kojoj se pridaje mnogo pažnje. Neke zemlje tvrde kako 'kineski 5G nije siguran'. Istina je potpuno drugačija. Kina trenutno već ima 88 miliona korisnika 5G tehnologije, dosljedno je posvećena zaštiti kibernetske sigurnosti, te se odlučno bori protiv bilo kojeg oblika kibernetske krađe i drugih vezanih krivičnih djela. Relevantne kineske IT kompanije bave se samo proizvodnjom 5G opreme, ne i telekomunikacijskim uslugama. Tu je odnos kao u građevinskom sektoru između autoputa i automobila. Građevinske kompanije grade autoputeve, ali nije do njih da odlučuju o pravilima za vozila i promet", naveo je ambasador Kine u BiH.
Kazao je da za bilo koju IT kompaniju pridržavanje visokih sigurnosnih standarda je preduslov za postizanje povjerenja klijenata i održiv razvoj te kompanije. Dodao je da ne postoji logičan razlog zašto bi neka kompanija sama uništavala svoju reputaciju i diskreditirala se.
"Općepoznata je činjenica da je u proteklih 30 godina Huawei uspostavio saradnju sa 1.500 operatera iz 170 zemalja svijeta, uključujući i BiH. Tako Huawei pruža usluge za tri miljarde korisnika, pritom se pridržavajući najviših sigurnosnih standarda. Ova kineska kompanija je uspostavila centre za kibernetsku sigurnost u Belgiji, Velikoj Britaniji i Njemačkoj, te prihvatila sigurnosne inspekcije nezavisnih institucija. Sada, neke zemlje su optuživale Huawei kao sigurnosnu prijetnju, da je omogućeno prisluškivanje korisnika, ali do danas nisu podastrli dokaze za te maliciozne optužbe. A stvar je prosta, kibernetska sigurnost nije geopolitičko nego tehničko-tehnološko pitanje", naglasio je.
Potrebno je stvoriti sinergiju u eri 5G tehnologije
Istakao je da napasti neku kompaniju samo zato što ima tehnološku prednost u odnosu na neke druge, nije argument već kleveta.
"To dovodi do pitanja koje mnogi s brigom postavljaju - Hoće li doći do formiranja dva tehnološka bloka u 5G eri? Cijenim da razloga za brigu nema jer je 5G naučno-tehnološki plod međunarodne otvorene saradnje. Prototip 5G tehnologije je baziran na matematičkom radu eminentnog turskog profesora Erdala Arikana. Današnji globalni industrijski i lanac opskrbe 5G postigao je visok stepen integracije i formirano je društvo zajedničkih interesa svih strana. A ovo je tek početna faza, u budućnosti će 5G biti integriran u svim industrijama, a sve sa svrhom omogućavanja ljudima kvalitetnijeg života", dodao je.
Stoga je, smatra Ji Ping, potrebno uložiti napor ka stvaranju sinergije 5G tehnologije u različitim oblastima, od industrijskog interneta stvari, transporta, preko medicinske njege i poljoprivrede pa sve do stvaranja pametnih gradova, dakle, za zajedničko djelovanje cijelog društva.
"Nije dobro ni za koga da se prekidaju veze i stvaraju partikularni interesni krugovi. Ako se to dogodi, evropske i američke kompanije će ispaštati jer neće moći plasirati svoje proizvode u nekim zemljama, a smanjenje tržišta neminovno bi dovelo i do drugih smanjenja. Partikularizam bi za posljedicu imao da bi neke zemlje koje žele koristiti blagodeti 5G tehnologije, morale odustati od visoko kvalitetnih i povoljnih proizvoda, a vjerovatno je i da bi izgradnja 5G infrastrukture bila dovedena u pitanje, što bi se posljedično odrazilo na razvoj. Sve to bi ispaštali obični građani pogođenih država. Na globalnom planu, princip trgovine i fer i poštene konkurencije bi se narušio i doveo do tržišnog haosa", kazao je.
Stava je da ukoliko se danas nametnu diskriminirajuće politike kada je u pitanju 5G tehnologija, to bi se sutra moglo desiti i sa drugim oblastima, naprimjer industrijom automobila.
"Koji je put do sigurne 5G ere? Kineska strana vjeruje da je ključna riječ – saradnja. Pridržavajući se principa multilateralizma, trebamo se posvetiti opsežnim konsultacijama i zajednički doprinijeti ostvarenju zajedničke pobjede. Važno je razviti međunarodna pravila u vezi sa sigurnošću podataka, pravila koja odražavaju volju i poštuju interese svih zemalja koje sudjeluju u njihovom kreiranju. Trebamo ostati predani otvorenom tržištu koji stvara pravedan i nediskriminirajući poslovni ambijent za sve kompanije. Trebamo osigurati pravdu i pravičnost, zaštititi sigurnost podataka na osnovu činjenica i slova zakona te, generalno, izbjeći politiziranje 5G tehnologije", naveo je.
U septembru ove godine, Kina je pokrenula Globalnu inicijativu za sigurnost podataka. U tekstu Inicijative, između ostalog, Kina je pozvala sve države da se suprotstave informacionim i komunikacionim tehnološkim (IKT) aktivnostima kojima se kradu važni podaci kritične infrastrukture drugih država.
Također, u Inicijativi stoji da bi se države trebale usprotiviti masovnom nadzoru nad drugim državama i ohrabriti kompanije da se pridržavaju zakona i propisa države u kojoj posluju.
"Države ne bi trebale tražiti od domaćih kompanija da podatke generirane i stečene u inostranstvu čuvaju na svojoj teritoriji, a kompanijama se zabranjuje da instaliraju 'stražnja vrata' (backdoor) u svoje proizvode i usluge kako bi ilegalno pribavljali podatke o korisnicima, kontrolirali ili manipulirali sistemima i uređajima korisnika. U Kini postoji poslovica 'Ne činite drugima ono što sami sebi ne biste željeli'. Ova inicijativa nije samo kineski prijedlog za izradu međunarodnih pravila o digitalnoj sigurnosti, već i svečano obećanje upućeno svijetu i pred cijelim svijetom", poručio je ambasador.
Dodao je da Kina poziva sve zemlje da podrže inicijativu putem bilateralnih ili regionalnih sporazuma. Također je istakao da su otvoreni prema korisnim prijedlozima svih strana.
"Ove godine se obilježava 25. godina uspostavljanja diplomatskih odnosa između Kine i BiH. Kineske kompanije su došle ovdje uprkos geografskoj udaljenosti i ostale su tu i za vrijeme pandemije. Kineske kompanije cijene ljubazni i prijateljski narod BiH, kao i otvoren i pošten poslovni ambijent u zemlji. Nadamo se i vjerujemo da će BiH strana nastaviti učvršćivati međusobno povjerenje za saradnju. Spremni smo da, zajedno sa BiH, u okviru Inicijative 'Pojas i put', kao i u okviru saradnje Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope '17+1', jačamo saradnju u svim oblastima uključujući nauku i tehnologiju, i na taj način kreiramo ovdašnjim ljudima, naročito mladima, prosperitetniju budućnost u vlastitoj domovini", zaključio je Ji Ping.