Počinju klinički testovi
46

Neuralink u Kanadi dobio dozvolu za ugradnju moždanih implantata pacijentima

Piše: D. B.
Kompanija Neuralink će prva klinička testiranja izvan SAD-a obaviti u Kanadi.

Neuralink je dobio dozvolu kanadskih vlasti da započne s testiranjima na ljudima u ovoj zemlji, a bolnica Toronto Western Hospital će biti "prva i ekskluzivna hirurška lokacija" za proceduru. Kompanija je otvorila kanadski registar pacijenata u martu ove godine te sada aktivno traži potencijalne učesnike testiranja.

Prema CAN-PRIME studiji, Neuralink će ugraditi svoj implantat u ljudski mozak kako bi mogao interpretirati njihovu neuronsku aktivnost. Implantat će ljudima omogućiti da svojim mozgom kontrolišu kompjuter ili smartphone bez potrebe za žicama ili bilo kakvim fizičkim pokretima. Iz Neuralinka kažu da studija ima za cilj da "procijeni sigurnost implantata i hirurškog robota, kao i početnu funkcionalnost njihovog moždanog kompjuterskog interfejsa za omogućavanje ljudima s paraplegijom da kontrolišu eksterne uređaje svojim mislima". Ono što u Neuralinku nauče tokom testiranja, moglo bi pomoći kompaniji da pronađe sigurnije načine za ugradnju implantata u mozak, kao i da unaprijedi mogućnosti tehnologije.

Neuralinkov prvi ljudski pacijent je dobio implantat ranije ove godine, imao je određenih problema jer su se niti implantata povukle iz mozga, no čini se da je trenutno dobro. Putem društvene mreže X je najavio da će uskoro započeti izazov korištenja Neuralinka u periodu od 72 sata, kako bi mogao pokazati šta zapravo tehnologija može.

Kompanija je u slučaju drugog pacijenta poduzela mjere kako ne bi došlo do povlačenja niti implantata. Ovaj pacijent već koristi softver za kompjutersko projektovanje (CAD) i to je počeo činiti svega nekoliko sedmica nakon operacije obavljene u julu.

Trenutno Neuralink traži pacijente s ograničenom ili potpuno izgubljenom mogućnosti korištenja obje ruke zbog povrede cervikalne kičmene moždine ili zbog amiotrofične lateralne skleroze (ALS) za svoja istraživanja u Kanadi.