Robot će asistirati sigurnosnim timovima DB-a tako što će patrolirati područjima gdje se nalaze parkirani vozovi tokom noćnih sati. Inicijativa je dio novog pilot projekta usmjerenog na smanjenje crtanja ilegalnih grafita. Testna faza će trajati četiri sedmice, kako bi se se procijenila efikasnost robota u unapređenju sigurnosti željeznice.
Prošle godine je Ministarstvo transporta Washingtona najavilo planove za korištenje nove vrste dronova za uklanjanje grafita.
Robotski pas Spot, koji je opremljen umjetnom inteligencijom, imat će zadatak da pomogne u borbi protiv vandala. Koristi AI tehnologiju treniranu na 1.200 fotografija kako bi otkrio crtače grafita dok patrolira oko parkiranih vozova tokom noći. Kada otkrije sumnjivu osobu, robot obavještava osiguranje DB-a. Članovi osiguranja putem live streama mogu potvrditi situaciju i poduzeti potrebne mjere.
Oko 13.000 kvadratnih metara površine vozova se vandalizira ilegalnim grafitima svake godine, što predstavlja problem za Munich S-Bahn. Uklanjanje grafita je koštalo gotovo milion eura u 2023. godini te je uzrokovalo kašnjenja s obzirom na činjenicu da se vozovi moraju očistiti prije nego se mogu ponovo koristiti.
DB i S-Bahn uvođenjem visoke tehnologije poput Spota žele smanjiti vandalizam, uštedjeti novac i sačuvati efikasnost željezničke mreže.
Ovo nije prvi Spotov zadatak za DB. U septembru 2023. godine je počela testna faza u postrojenju za održavanje Mainz-Bischofsheim, gdje je robotski pas pregledao osovine kotača i otkrivao probleme poput labavih crijeva kočnica i curenja. Svestranost robota i napredne mogućnosti čine ga obećavajućim alatom za različite željezničke operacije.