Dio velikog projekta
29

Novi japanski robot ulazi u elektranu Fukushima po uzorak nuklearnog goriva

D. B.
Robot na daljinsko upravljanje uskoro će ući u jedan od oštećenih reaktora nuklearne elektrane Fukushima kako bi uzeo uzorak nuklearnog goriva

Plan kompanije TEPCO, koja je operater nuklearne elektrane Fukushima Daiichi, planira obaviti operaciju u oktobru ove godine. Robot će već obavio testiranja kako bi se pripremio za ovaj zadatak, tako što je prikupio oko tri grama testnog uzorka šljunka.

Tokom demonstracije obavljene u brodogradilištu kompanije Mitsubishi Heavy Industries u Kobeju na zapadu Japana, robot je plako ispružio svoje hvataljke od vrha teleskopske cijevi do gomile šljunka. U svojoj pravoj misiji, robot mora ući u visoko ozračeni reaktor, prikupiti otprilike istu količinu nukleranog materijala, spremiti ga i donijeti na analizu.

Ova procedura će činiti ključni dio TEPCO-vog ambicioznog plana da sanira ovu lokaciju u roku od 30 do 40 godina. Stoga su potrebne ključne informacije, fotografije i fizički uzorci kako bi se planiralo čišćenje.

Plan radova na čišćenju kasni već dvije godine, jer je proces trebao početi još 2021. godine, no bilo je kašnjenja. Među tim problemima su roboti koji su se kvarili, no s obzirom na okruženje u kojem moraju raditi, razumljivo je da je riječ o tehničkom izazovu koji treba prevazići.

Ovaj razvoj događaja dolazi nekoliko mjeseci nakon što je tim drugih daljinski upravljanih robota fotografisao oštećene reaktore. Četiri minijaturna drona su snimila fotografije unutrašnjosti primarne zaštitne posude reaktora br. 1, do koje prethodni roboti nisu uspijevali doći. Neke od fotografija su javno objavljene.

U međuvremenu, novi robot će prikupljati ostatke otopljenog goriva iz jednog od oštećenih reaktora prvi put od 2011. godine. Tokom demonstracije, uređaj opremljen hvataljkama polako se spustio s teleskopske cijevi na gomilu šljunka i uzeo uzorak.

Yusuke Nakagawa, menadžer TEPCO-vog programa za izvlačenje ostataka goriva, istakao je važnost testnog uklanjanja goriva iz Bloka 2 za buduće radove, kao i potrebu da se obavi polako i na siguran način.

Kako sada stoje stvari, oko 880 tona visoko radioaktivnog otopljenog nuklearnog goriva još uvijek se nalazi u tri oštećena reaktora. Kritičari tvrde da je cilj vlade i TEPCO-a, koji podrazumijeva čišćenje Fukushime za 30 do 40 godina, pretjerano optimističan.

Šteta u svakom od reaktora varira, tako da planovi moraju biti prilagođeni uslovima. Kako bi se olakšalo njihovo povlačenje iz pogona, ključno je razumjeti ostatke otopljenog goriva unutar reaktora, a upravo zbog toga postoji potreba za fizičkim uzorcima.

Katastrofa u nukleranoj elektrani Fukushima Daichii dogodila se 11. marta 2011. godine nakon što je snažan zemljotres izazvao cunami, koji je potom pogodio ovu lokaciju.