Četrdesetjednogodišnji Zhang je na vrhu Hurunove liste kineskih bogataša na prvom mjestu s 49, 3 milijarde dolara. Riječ je o osnivaču kompanije ByteDance, koja je vlasnik megapopularne društvene mreže TikTok. Uprkos pravnim problemima koje TikTok ima u SAD-u, ByteDanceov globalni prihod je porastao za 30 posto prošle godine na 110 milijardi dolara.
Istraživački institut Hurun je objavio listu najbogatijih pojedinaca u Kini za 2024. godinu, a Zhang je prvi put na njenom vrhu i ukupno 18. osoba s titulom najbogatijeg Kineza. On je funkciju izvršnog direktora ByteDancea napustio 2021. godine, a potom je i funkciju predsjednika uprave. Naglasio je da preferira strategiju nad svakodnevnim operacijama. Novi izvršni direktor i suosnivač ByteDancea Liang Rubo preuzeo je ulogu predsjednika petočlane uprave.
Bogatstvo najbogatijih Kineza pretrpjelo je značajan u udarac u protekloj godini zbog ekonomskih izazova i pada tržišta dionica. Od 30. augusta su 1.094 osobe iz kontinentalne Kine, Hong Konga, Makaa i Tajvana posjedovale lično bogatstvo od najmanje 700 miliona dolara, što je pad od 12 posto u odnosu na 1.241 osobu u prošloj godini. Njihovo kombinovano bogatstvo je palo za 10 posto na 2,97 biliona dolara.
Pomenuti Institut navodi pad kineskih super bogataša treću godinu zaredom jer ekonomski pritisci i "hlađenje" tržišta i dalje traje. Rast kineskog BDP-a je ostao ispod 5 posto u prva tri kvartala godine, što je ispod cilja pekinga, a tu je i dodatni stres zbog usporenog tržišta nekretnina te niske potražnje.
Xiaomijev direktor Lei Jun (55) je svom bogatstvu dodao 5 milijardi dolara, tako da ono sada iznosi ukupno 18,3 milijarde dolara. To je rezultat rasta prodaje Xiaomijevih smartphonea, kao i lansiranja električnog automobila.
Vodeći ljudi kompanija Oppo i Vivo također su na listi, što je odraz dobre godine za mobitele i poluprovodnike.