Papua Nova Gvineja blokirala pristup Facebooku zbog "lažnih vijesti i pornografije"

Iznenadna zabrana, koja je počela ove sedmice, izazvala je kritike opozicije, koja tvrdi da su prekršena ljudska prava. Ministar policije Peter Tsimalili Jr je stao u odbranu poteza vlade te je istakao da nije riječ o pokušaju suzbijanja slobode govora, nego o "zaštiti građana od štetnog sadržaja".
Facebook je najpopularnija društvena mreža u ovoj zemlji, a koristi ga oko 1,3 miliona ljudi, uključujući mala preduzeća koja se oslanjaju na ovu platformu u svrhu prodaje.
Društvene mreže su ključne za olakšavanje javnog diskursa u vrijeme smanjenja slobode medija u ovoj zemlji. Neville Choi, predsjednik vijeća za medije, rekao je da ovaj potez "graniči s političkom autokratijom i zloupotrebom ljudskih prava".
Još više brine činjenica da su najmanje dvije vladine agencije, koje nadgledaju komunikaciju i tehnologiju, saopćile da nisu znale za planove vlade uprkos tome što policija tvrdi da se "test" obavlja u saradnji s tim agencijama, tvrdi Choi.
"Ulazimo u opasan teritorij i svi su nemoćni da zaustave ovu tiraniju", poručio je opozicionar Allan Brid.
Zabrana dolazi nekoliko mjeseci nakon usvajanja novog zakona o borbi protiv terorizma, koji vladi daje ovlasti da, između ostalog, nadgleda i ograničava online komunikaciju.
"To je drakonski zakon osmišljen da nam oduzme slobode", jasan je bio Bird te dodao da je blokiranje Facebooka samo "prvi korak".
Uprkos zabrani, mnogi korisnici još uvijek mogu pristupiti Facebooku koristeći VPN.
Zabrana Facebooka je zabrinula i hiljade trgovaca koji na Facebooku zarađuju za život.
Vlasti Papue Nove Gvineje već dugo prijete da će povući potez protiv Facebooka. Godine 2018. je zabranjen na mjesec dok su vlasti pokušavale iskorijeniti lažne profile. U to vrijeme se raspravljalo o ideji državne mreže, koja bi bila alternativa.
Godine 2023. je Papua Nova Gvineja pokrenula istragu o "lažnim vijestima, lošim vijestima i društvenim medijima" u ovoj zemlji.