U tužbi koja je, osim sudu, proslijeđena Tužilaštvu Kantona Sarajevo, ministarstvima pravde i civilnih poslova Vijeća ministara BiH, Olimpijskom komitetu BiH, te Svjetskoj gimnastičkoj asocijaciji, Tinjić se sumnjiči da je, u svojstvu potpredsjednika GSBiH, zloupotrebljavao položaj i ovlasti korištenjem pečata Saveza, te samoinicijativno i samovoljno podizao novac bez znanja drugih ovlaštenih osoba i odluka Saveza.
Prema navodima UO GSBiH, Tinjić je samoinicijativno u FIG-u (Internacionalna gimnastička federacija) odjavio potpredsjednicu Snežanu Bijelić kao kontakt osobu s GSBiH. Bez saglasnosti stručnih odbora entitetskih gimnastičkih saveza i UO GSBiH samovoljno je za izbor sportista godine BiH nominovao svoju kćerku Vanessu Tinjić i Adisu Bijelić.
U tužbi se navodi i da je Tinjić, koristeći memorandum i pečat Saveza, ovjeravao pojedine dokumente bez odluka UO GSBiH. Također, opstruirao je sjednice UO GSBiH koje je, sukladno Statutu i rješenju GSBiH, sazivala potpredsjednica Snežana Bijelić.
Naposljetku, Mirsad Tinjić se tereti i za nepodnošenje finansijskog izvještaja, kao i za neizdavanje takmičarskih licenci koje su platili roditelji, te za mobing nad drugim članovima Saveza i opstrukciju u radu GSBiH.
Odlukom UO GSBiH Tinjiću je oduzeo pravo potpisivanja službenih dokumenata Saveza, o čemu je obaviještena banka u kojoj su deponovani potpisi ovlaštenih potpisnika.
Sva dokumentacija koja potkrepljuje navedene činjenice dostavljena je svim spomenutim institucijama i nalazi se u arhivi, navodi se u obavijesti GSBiH i entitetskih saveza.