Olimpijske igre
27

Pogledajte čudesnu dvojku uz zvuk sirene za zlatnu medalju Nizozemske u basketu

N. M.
Basket reprezentacija Nizozemske postala je olimpijski šampion nakon što je u dramatičnom finalnom duelu sinoć savladala Francusku sa 18:17.
Do pobjede je Nizozemska stigla nakon produžetka, pošto u regularnom toku utakmice nije bilo pobjednika, a zlatnu medalju joj je donio Worthy de Jong.

De Jong je bio strijelac čudesne dvojke (šut za tri u košarci vrijedi dva poena u basketu) preko protivničkog igrača, a pogodio ju je uz zvuk sirene na isteku produžetka.

Tako je postavio konačnih 18:17 za veliku radost Nizozemaca i osvajanje zlatne medalje.

Upravo je De Jong bio najefikasniji igrač utakmice sa sedam poena, dok je šest dodao Jan Driessen. Kod Francuske su sa po pet ubačaja najbolji bili Franck Seguela i Lucas Dussoulier.

Bronzana medalja u ovom sportu pripala je Litvaniji, koja je sa 21:18 savladala Latviju u meču za treće mjesto na turniru.

Podsjećamo, glavni favorit za zlato bila je Srbija, koja je šokantno eliminisana u play-in turniru za plasman u polufinale. U tom duelu je od Srbije bolja bila Francuska.