Anketa / Da li je rezultat Veleža u Andori najveća sramota u historiji bh. nogometa?
Nakon "mršavih" 1:1 na Grbavici protiv andorskog Inter Club d'Escaldesa navijači Veleža su vjerovali da se radilo o samo lošem danu, no igrači mostarske ekipe su u uzvratu u Andorra la Velli izgubili sa 5:1 i izgledali su kao potpuno amaterska ekipa, te se s pravom postavlja pitanje da li je rezultat Veleža u Andori najveća sramota u historiji bh. nogometa.
Andorski Inter nikada do jučer u historiji nije postigao više od dva gola u evropskim takmičenjima, no reakcije odbrane predvođene štoperima Adinom Bajrićem i Emmanuelom Okekeom su bile tragikomične, te su pored njih Guillaume Lopez (25) i Domi Berlanga (29) izgledali kao vanserijski nogometaši.
Inače, Lopezu je vrhunac karijere bilo igranje u francuskoj petoj ligi, dok je Berlanga ulazio s klupe u španskoj trećoj ligi.
Velež nije doživio najveći poraz u historiji bosanskohercegovačkog nogometa jer su porazi sa pet i više razlike viđeni čak 15 puta, no s obzirom na jačinu protivnika, može se s pravom okarakterisati najvećom blamažom bh. kluba u Evropi.
Podsjetimo, vlasnici najvećih poraza su sarajevski klubovi. Sarajevo je gubilo od Atalante sa 8:0 i Borussije Mönchengladbach sa 7:0. Željezničar je sa 7:0 izgubio od Litexa, baš kao i Brotnjo od Züricha. Sa 6:0 su izgubili Sarajevo od Basela, te Željezničar od Maccabija iz Tel Aviva.
Gubili su naši klubovi i od Sparte Prag, Udinesea, Partizana, Bešiktaša... no sve se mahom radi o velikim klubovima, pa je teško reći da porazi na primjer Širokog Brijega od Basela 5:0 i Veleža od Intera 5:1 imaju istu težinu.
Prvi poraz bh. klubova od "amatera" desio se daleke 2000. godine kada je prvak BiH Brotnjo izgubio u gostima kod FBK Kaunasa rezultatom 4:0. FBK Kaunas je nekoliko godina kasnije ugašen.
Zrinjski je 2005. također kao prvak BiH doživio blamažu i ispao od Dudelangea jer je kod kuće izgubio sa 4:0. Taj susret je otišao u produžetke, a u dodatnih 30 minuta Plemići su primili tri gola od tadašnjih poluprofesionalaca.
Što se tiče novijih rezultata bh. klubova kada su duboko razočarali svoje navijače, 2012. su zbog pravila gola u gostima ispali Sarajevo od golubovačke Zete, a Borac od nikšičkog Čelika, dok je nakon produžetaka Široki Brijeg ispao od irskog St. Patrick's Athletica.
Također, naredne godine Sarajevo je ispalo od albanskog Kukësija s ukupnih 3:2, a 2014. je makedonski Metalurg bio bolji od Željezničara zbog gola u gostima.
Široki Brijeg je 2016. ispao od malteške Birkirkare s ukupnih 3:1, a 2017. godine je Sarajevo ispalo od moldavske Zarije na penale.
Najveći porazi bh. klubova u evropskim takmičenjima:
Sarajevo - Atalanta 0:8
Borussia Mönchengladbach - Sarajevo 7:0
Litex - Željezničar 7:0
Zürich - Brotnjo 7:0
Maccabi Tel Aviv - Željezničar 6:0
Basel - Sarajevo 6:0
Zrinjski - Partizan 1:6
Partizan - Zrinjski 5:0
Sarajevo - Bešiktaš 0:5
Sparta Prag - Sarajevo 5:0
Aalborg - Modriča 5:0
Hapoel Tel Aviv - Željezničar 5:0
Basel - Široki Brijeg 5:0
Domžale - Orašje 5:0
Levski - Modriča 5:0
Inter d'Escaldes - Velež 5:1
Maccabi Haifa - Borac 5:1
Lierse - Sloboda 5:1
Zrinjski - Dudelange 0:4
FBK Kaunas - Brotnjo 4:0
Bešiktaš - Široki Brijeg 4:0
Udinese - Široki Brijeg 4:0
Linfield - Borac 4:0
Tuzla City - AZ Alkmaar 0:4