Dramatičan kraj
438

Engleska u 90. minuti srušila Nizozemsku i izborila finale Eura sa Španijom

H. H.
Nogometna reprezentacija Engleske je u polufinalu Evropskog prvenstva u Dortmundu savladala selekciju Nizozmeske rezultatom 2:1 i plasirala se u finale gdje će igrati protiv Španije.
Iako je Nizozemska povela izvanrednim golom Simonsa u 7. minuti, Englezi su vrlo brzo uzvratili te poravnali preko Kanea iz penala u 18. minuti.

U prvom poluvremenu Nizozemska je pogodila prečku preko Dumfreisa, a na drugoj strani je i Foden sjajnim udacem uzdrmao okvir gola.

Nizozemska je bila bolja u nastavku u kojem nije bilo prvvih šansi, ali u 90. minuti rezervista Watkins je postigao sjajan gol za veliku pobjedu Engleske 2:1.

Engleska će u finalu u nedjelju u Berlinu igrati protiv Španije od 21 sat.

Utakmica Nizozemska - Engleska iz minute u minutu:

Rezultat i strijelci:

Nizozemska - Engleska 1:2 (Simons 7' / Kane 18' pen., Watkins 90')

90' - GOOOOOOOOOOOL! Watkins postiže fenomenalan gol iz mrtvog ugla za vodstvo Engleske 2:1.

89' - Odlazak Palmera ide preko gola.

85' - Ostalo je još pet minuta do isteka regularnog dijela utakmice.

80' - Kane i Foden su izašli iz igre, a ušli su Watkins i Palmer.

79' - Poništen je gol Engleskoj! Saka je zatresao mrežu Nizozemske, ali dosuđen je ofsajd u kojem je prethodno bio Walker.

77' - Slaba igra Engleske u nastavku, Nizozemska kontroliše igru i bolja je. Xavi Simons je šutirao iz teške pozicije, ali Pickford je ponovo na mjestu.

71' - Žuti karton za Bellinghama nakon grubog starta.

65' - Dobra šansa za Nizozemsku! Nakon prekida Van Dijk je šutirao iz blizine, a Pickford je sjajno reagovao.

60' - Englezi imaju blagu terensku inicijativu, ali nismo vidjeli ništa vrijedno pomena u drugom poluvremenu.

52' - Oba tima su u nastavak utakmice ostala dosta oprezno.

46' - Počelo je drugo poluvrijeme. Show je zamijenio Trippiera u redovima Engleske.

Kraj prvog poluvremena

Nizozemska - Engleska 1:1

Engleska je odigrala najbolje poluvrijeme na turniru i prema svemu prikazanom je bolja večeras od Nizozemske, ali rezultat je 1:1.

39' - Najbolji pojedinac u dosadašnjem toku utakmice Phil Foden je lukavo šutirao s distance, ali Verbruggen se nije dao prevariti.

35' . Depay je povrijedio i mora napustiti igru, umjesto njega u igru je ušao Veerman.

32' - Sada prečka na drugoj strani! Raspoloženi Foden je šutirao sa preko 20 metara i uzdrmao prečku.

29' - Prečka spašava Englesku! Nakon kornera Dumfries je visoko skočio i uzdmrao okvir gola Gordog Albiona.

23' - Kakva šansa za Englesku! Foden je prošao kroz odbranu Nizozemske i šutirao je iz blizine, a na gol-liniji loptu je izbacio Dumfries.

Nizozemska - Engleska 1:1 (Kane 18' pen.)

18' - GOOOOOOOOOOL! Kane je siguran za 1:1. Iako je golman Verbruggen pročitao kapitena Engleske, šut je bio isuviše snažan i precizan.

15' - Penal za Englesku! Prilikom udarca Dumfries je zakačio Kanea, a Zwayer je pokazao na bijelu tačku nakon pregleda VAR-a.

13' - Velika šansa! Nakon odbijena lopte Kane je šutirao iz dobre pozicije s desetak metara, ali preko gola.

12' - Dobra šansa za Englesku. Verbruggen je odbranio opasan udarac Kanea sa distance.

Nizozemska - Engleska 1:0 (Xavi Simons 7')

7' - GOOOOOOOL! Xavi Simons postiže golčinu za 1:0. Mladi nizozemski veznjak je izvanredno šutirao sa preko 20 metara i pogodio same rašlje engleskog gola.

4' - Sjajna atmosfera na tribinama, gdje je nešto više nizozemskih navijača.

1' - Počela je utakmica u Dortmundu.

20:55 - U toku je intoniranje nacionalnih himni.

20:50 - Sudija utakmice je Nijemac Felix Zwayer.

20:45 - Nizozemci igraju prvo polufinale na Euru još od 2004. godine, dok su Englezi u borbi za novo finale nakon što su na prošlom šampionatu na domaćem terenu izgubili od Italije nakon penala.

Nizozemska je prikazala bolju igru u dosadašnjem toku turnira, ali Engleska uprkos neubjedljivim partijama važi za blagog favorita.

20:40 - Po drugi put u pet godina ova dva evropska velikana susreću se u polufinalu, a Nizozemska je trijumfovala 3:1 nakon produžetaka u okršaju Lige nacija 2019. godine.

Prema svemu prikazanom, nikoga ne bi iznenadilo ako bi ovaj dugo očekivani susret još jednom otišao u produžetke, pogotovo jer je pet od posljednjih osam utakmica između ovih timova završilo neriješeno.

20:35 - Nizozemsku ili Englesku u finalu već čeka Španija koja je sinoć bila bolja od Francuske (2:1).

20:30 - Poznati su i sastavi timova u meču u kojem je Engleska blagi favorit. Uoči same utakmice u Dortmundu pada kiša i krov Signal Iduna Parka ponovo prokišnjava što smo mogli vidjeti u još nekim mečevima tokom turnira.

Nizozemska: Nizozemska: Verbruggen - Dumfries, De Vrij, Van Dijk, Aké - Schouten, Simons, Reijnders - Malen, Depay, Gakpo.

[TWITTER]1811102442467062105[/TWITTER]

Engleska: Engleska: Pickford - Walker, Stones, Guéhi - Saka, Mainoo, Rice, Trippier - Bellingham, Foden - Kane.

20:30 - Poštovani čitatelji portala Klix.ba, dobro došli na tekstualni prijenos druge polufinalne utakmice Evropskog prvenstva između Nizozemske i Engleske koja se igra u Dortmundu.