Euro 2024
52

Francuska golom u završnici derbija savladala Belgiju i plasirala se u četvrtfinale Eura

D. P.
Veliko slavlje Francuza (Foto: EPA-EFE)
Nogometaši Francuske u derbiju osmine finala Evropskog prvenstva savladali su Belgiju rezultatom 1:0 i tako se plasirali u četvrtfinale smotre najboljih selekcija Starog kontinenta.

Utakmica je otvorena većim posjedom lopte za Francusku, koja je željela više doći do gola od Belgije. Crveni đavoli su od starta željeli samo odbraniti gol od francuskih zvijezda i odlično im je išlo.

Na prvu priliku smo čekali 35 minuta, a onda je Marcus Thuram šutirao glavom tik pored gola Belgije. Uslijedio je pokušaj Aureliena Tchouamenija koji je šutirao silovito s distance, ali također pored gola.

Isti igrač je u posljednjem napadu prvog poluvremena upropastio sjajnu povratnu loptu Kyliana Mbappea i šutirao preko gola s desetak metara. Bez golova se otišlo na odmor.

Francuzi su znatno bolje otvorili drugo poluvrijeme. Thuram je ponovo zamalo pogodio glavom u 50. minuti, a prijetio je i Tchouameni čiji udarac golman Belgije odbija u korner.

Najbolju priliku, ujedno i prvu na današnjoj utakmici, Belgijanci su imali u 70. minuti. Romelu Lukaku je šutirao sa sedam ili osam metara udaljenosti, ali mu je Mike Maignan još jednom spriječio gol na ovom turniru.

Uslijedio je odgovor Francuza i nove dvije odlične šanse, ali William Saliba i Kylian Mbappe nisu bili precizni u 74. i 78. minuti.

Kada se činilo da ćemo gledati nove produžetke, šok za Belgijance pet minuta prije kraja. Randal Kolo Muani uz mnogo sreće pogađa u 85. minuti za slavlje Francuza.

Šut napadača Francuske zakačio je Jana Verthongena u bloku i tako prevario belgijskog golmana. Francuzi su tako ostvarili zasluženu pobjedu.

Francuska se tako plasirala u četvrtfinale Evropskog prvenstva gdje će igrati protiv boljeg iz večerašnjeg duela Portugala i Slovenije.

Rezultat i strijelac:

Francuska - Belgija 1:0 (Kolo Muani 85')

Utakmica iz minute u minutu:

90' - Tri minute sudačke nadoknade.

85' - GOOOOL! Kolo Muani pogađa za vodstvo Francuske. Pogodila je lopta Vertonghena i prevarila golmana Belgije.

83' - Kakva šansa za Belgiju! De Bruyne fantastično šutira s vrha šesnaesterca, ali još bolje brani Maignan.

78' - Mbappe silovito šutira, ali ponovo preko gola.

74' - Saliba nakon sjajnog driblinga ne koristi jednu od najboljih šansi za Francuze. Šutirao je pored gola.

70' - Lukaku u sjajnoj šansi, Maignan mu je odbranio. Prvi pokušaj Belgijanaca danas, ali bezuspješan.

66' - Zvižduci s tribina. Očigledno niko nije zadovoljan onim što vidi na utakmici koju smo smatrali apsolutnim derbijem ove runde takmičenja.

65' - Griezmann hvata poluvolej s dvadesetak metara od gola Belgije, ali šut odlazi pored gola.

60' - Pola sata još u regularnom dijelu.

54' - Mbappe nakon odličnog driblinga šutira preko gola Belgije. Mnogo opasniji Francuzi.

50' - Odlična šansa za Thurama i ponovo glavom, ali ponovo preko gola Belgije. Francuska pojačava u drugom poluvremenu.

48' - Tchouameni ponovo sjajno šutira, ali Casteels izbacuje u korner.

46' - Počelo je drugo poluvrijeme.

Poluvrijeme bez golova. Ne možemo biti sretni onim što smo gledali

45' - Nova sjajna šansa za Tchouamenija, ali je šutirao preko gola sa desetak metara udaljenosti od gola Belgijanaca.

39' - Tchouameni pokušava s velike udaljenosti i to je bio sjajan udarac, ali lopta je otišla pored gola Belgije. Mogli smo prisustvovati golu prvenstva.

34' - Najbolja šansa na utakmici! Thuram šutira glavom, tik pored stative Belgijanaca.

31' - Pola sata igre iza nas, ništa zanimljivo još nismo vidjeli. Čekamo prvu pravu šansu.

27' - Tražili su Belgijanci penal, ali je lopta pogodila u rebra Hernandeza.

25' - Francuzi igraju žestoko. Nakon Tchouamenija, požutili su i Griezmann te Rabiot.

18' - Thuram pokušava glavom nakon kornera, ali daleko pored gola.

15' - Žuti karton za Tchouamenija zbog prigovora.

12' - Odlična akcija Francuza po desnoj strani, Kounde je ušao u kazneni prostor Belgijanaca, ali je uputio vrlo lošu povratnu loptu.

10' - Griezmann šutira, ali slabo i Casteels sigurno hvata loptu.

4' - Pokušao je Rabiot na startu, ali je lopta otišla daleko od gola Belgije.

1' - Počela je utakmica.

17:55 - Utakmica ubrzo počinje. Igrači obje selekcije predvođeni Šveđaninom Nybergom izašli su na teren i uslijedit će intoniranje himni.

17:49 - Glavni sudija utakmice je Šveđanin Glenn Nyberg, a asistirat će mu Mahbod Beigi i Andreas Soderkvist, njegovi sunarodnjaci. Četvrti sudija je Litvanac Donatas Rumšas, a u VAR-u je Pol van Boekel iz Nizozemske.

17:40 - Pobjednik ove utakmice će u četvrtfinalu igrati protiv boljeg iz večerašnjeg duela Portugala i Slovenije. Ko god da prođe, bit će to zaista spektakl i u narednoj rundi takmičenja.

17:30 - Poznati su sastavi za današnji ogled.

Francuska: Maignan, Theo, Upamecano, Saliba, Kounde, Kante, Rabiot, Tchouameni, Griezmann, Mbappe i Thuram.

Belgija: Casteels, Castagne, Faes, Theate, Verthongen, Carrasco, Onana, De Bruyne, Openda, Doku i Lukaku.

17:30 - Već nakon što je ozvaničen kostur nokaut-faze Evropskog prvenstva, bilo je jasno koji je to apsolutni derbi. Francuska i Belgija su u Njemačku došle s najvišim ambicijama, ali nisu mnogo toga pokazale u grupnoj fazi i zato će danas jedna od ove dvije selekcije spremati kofere i planirati put kući.

17:30 - Polovinu učesnika četvrtfinala Evropskog prvenstva saznali smo u posljednja dva dana, a tu su Engleska, Njemačka, Španija i Švicarska. Još toliko ćemo ih saznati danas i sutra, a prvi naredni meč u direktnom tekstualnom prijenosu pratite na portalu Klix.ba. Sastaju se velikani evropskog nogometa Francuska i Belgija.

17:30 - Poštovani čitatelji portala Klix.ba, dobro došli u tekstualni prijenos najvećeg derbija osmine finala Evropskog prvenstva između Francuske i Belgije. Duel počinje u 18 sati.