2.8k

Zmajevi u Budimpešti osvojili prvi bod pod Barbarezovim vodstvom

N. M.
(Foto: I. L./Klix.ba)
Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine remizirala je s Mađarskom 0:0 u 2. kolu Lige nacija, a tako iz Budimpešte Zmajevi donose svoj prvi bod osvojen pod vodstvom selektora Sergeja Barbareza.
Apsolutni junak Zmajeva večeras je bio golman Nikola Vasilj, koji je sa pet izvanrednih intervencija sačuvao svoju mrežu netaknutom, pa je najzaslužniji za osvojeni bod našeg nacionalnog tima.

Od početka utakmice inicijativu je imala selekcija Mađarske, ali ipak se dugo čekalo na prava uzbuđenja jer smo gledali uspavanku na terenu.

Prvi udarac na utakmici uputio je Ivan Bašić u 13. minuti, ali je on bio potpuno bezopasan, da bi u 17. minuti uslijedila velika šansa za Mađare.

Tada je Bolla šutirao glavom nakon ubačaja iz kornera, a golman Nikola Vasilj fantastičnom paradom sprječava loptu da završi u mreži.

Nastavio se pritisak Mađarske i nakon toga, a u 24. minuti Barnabas Varga šutira glavom, da bi i tu loptu ispod prečke izvadio Vasilj.

Još jednu kolosalnu priliku je Mađarska imala u 33. minuti, kada Varga sjajno šutira iz mrtvog ugla, a loptu na gol-crti zaustavlja fenomenalni Vasilj.

Četvrtu bravuroznu intervenciju u prvom dijelu Vasilj bilježi u 38. minuti, kada fantastično brani udarac Nagyja sa 20 metara.

I u drugom poluvremenu je Mađarska bila bolji rival od početka, a u 53. minuti Ermin Bičakčić u posljednji tren spašava Zmajeve jer na petercu blokira šut Varge.

Potom je prijetio i Orban šutem glavom nakon kornera, a u 66. minuti smo dočekali i prvu priliku za BiH na utakmici.

Tada je Džeku dočekao jednu loptu u kaznenom prostoru i šutirao odlično iz okreta, ali nedovoljno dobro i da savlada sigurnog Dibusza.

Nedugo poslije prečka spašava Zmajeve nakon udarca Szoboszlaija iz slobodnjaka, a Vasilj se istakao još jednom izvanrednom odbranom u 89. minuti, kada je odbranio šut Adama glavom s pet metara.

Ostalo je 0:0, a naredni meč Zmajevi igraju 11. oktobra protiv Njemačke na domaćem terenu.

Rezultat:

Mađarska - BiH 0:0

Utakmica iz minute u minutu:

Kraj utakmice!

90' - Četiri minute sudijske nadoknade.

89' - Vasilj je naš heroj večeras! Sada je zaustavio i Adama u velikoj prilici. Imao je zicer Mađar!

86' - Sjajnim reakcijama u odbrani Zmajevi uspijevaju izblokirati prvo Kerkeza, a onda i Szoboszlaija. Dobro se branimo.

84' - Nema nikakvih uzbuđenja u finišu meča.

79' - Žestok sudar Mađara pred golom Vasilja. Ukazuje im se pomoć, a čini se da ima i krvi...

78' - Gazibegović je oprobao svoj udarac sa distance, ali ide lopta preko gola Mađarske.

76' - Bajraktarević je zamijenio Demirovića.

71' - Mnogo sreće za Zmajeve sada! Szoboszlai je pogodio prečku iz slobodnjaka!

69' - Huseinbašić šutira s 20 metara, ali loptu šalje po sredini gola i nema problema za Dibusza.

66' - Prva prilika za Zmajeve na utakmici! Džeko je fantastično šutirao iz okreta, ali ipak to Dibusz uspijeva zaustaviti i uhvatiti loptu.

64' - Demirović je izblokiran u jednom od rijetkih opasnijih napada BiH.

63' - BH Fanaticosi s tribina pozivaju na promjene u Savezu i skandiraju: "Savez, napolje", "Vico, lopove".

61' - Gigović i Huseinbašić su zamijenili Bašića i Šarića. Barbarez pokušava prodrmati vezni red Zmajeva.

61' - Orban šutira glavom nakon kornera i šalje loptu preko prečke.

59' - Dedić i Gazibegović su sada zamijenili strane, pa će Dedić igrati uz desnu, a Gazibegović uz lijevu aut liniju.

57' - Traje pritisak Mađarske, kao i većim dijelom prvog poluvremena, ali BiH se uspijeva odbraniti. Prema naprijed smo bezopasni.

53' - Šansa za Mađarsku! Bolla sjajno ubacuje, a u posljednji tren je na petercu Vargu izblokirao Bičakčić.

46' - Počelo je drugo poluvrijeme, a Barbarez je napravio jednu promjenu jer je na teren umjesto Burnića poslao Tahirovića.

• Kraj prvog poluvremena. Nismo vidjeli golove, a za to je najzaslužniji Vasilj sa svoje tri fantastične odbrane kojim je zaustavio Mađare u velikim prilikama.

44' - Nema uzbuđenja u finišu poluvremena. I dalje je 0:0.

40' - Katić je zaradio žuti karton.

38' - Nova čudesna intervencija Vasilja! Nagy je raspalio po lopti s 20 metara, a golman Zmajeva to fantastično brani. Samo zahvaljujući njemu je i dalje 0:0.

33' - Kolosalna prilika za Mađarsku! Varga gotovo iz mrtvog ugla sjajno šutira, ali još bolje to zaustavlja Vasilj. Golman BiH je zasad prvo ime utakmice!

31' - Imala je Mađarska sada priliku da zaprijeti i iz slobodnjaka s nešto više od 20 metara, ali Szoboszlai je očajno šutirao.

27' - Bašić je slabo izveo slobodan udarac za BIH na 35 metara iskosa s lijeve strane. Poslao je prejak centaršut i lopta je završila u posjedu Mađara.

24' - Nova šansa za Mađarsku! Varga šutira glavom nakon ubačaja s lijeve strane, a Vasilj vadi tu loptu ispod prečke.

23' - Izveli su i Zmajevi svoj prvi korner, ali Mađari lako otklanjaju opasnost nakon centaršuta Bašića.

21' - Barišić je zaradio prvi žuti karton nakon što je zaustavio jedan opasan napad Mađara.

18' - Pritisak Mađarske u ovim trenucima! Barišić je sada reagovao u posljednji tren nakon ubačaja s lijeve strane. Izvest će Mađari i treći vezani korner.

17' - Prva šansa na utakmcii! Bolla je šutirao glavom nakon ubačaja iz kornera, a Vasilj dobrom reakcijom tu loptu odbija u novi korner!

16' - Barišić zaustavlja napad Mađara po desnoj strani i izbija loptu u korner. Prvi korner na utakmici.

13' - Bašić je uputio prvi udarac na utakmici, ali prizemna lopta završava nekoliko metara od stative gola na kojem stoji Dibusz.

11' - Preuzeli su Zmajevi u posljednjih nekoliko minuta loptu u svoj posjed i sada su oni ti koji diktiraju tempo meča. No, još uvijek nema apsolutno nikakvih uzbuđenja.

9' - DIvan performans sa zastavama su na početku utakmice priredili BH Fanaticosi, kojih blizu 500 bodri Zmajeve i na ovom gostovanju.

5' - Gazibegović se sada žali na povredu koljena nakon duela s jednim igračem Mađarske, no čini se da će sve biti u redu.

4' - Mađari kontrolišu igru od samog početak utakmice.

1' - Počela je utakmica na Puškaš Areni.

20:41 - Nogometaši su izašli na teren. Slijedi intoniranje nacionalnih himni.

20:37 - Na tribinama Puškaš Arene nalazi se blizu 4.000 navijača BiH, koji će večeras biti velika podrška Zmajevima.

20:35 - Glavni sudija utakmice bit će Italijan Marco Guida, kojem će pomagati Ciro Carbone i Giorgio Peretti.

20:30 - Loše je na otvaranju sezone u subotu prošla i Mađarska, koja je "nastradala" na gostovanju Njemačkoj u Dusseldorfu, gdje je poražena sa velikih 5:0.

20:26 - Za razliku od nedavnog duela u Nizozemskoj, Barbarez je u roster vratio oporavljenog Harisa Hajradinovića i Dennisa Hadžikadunića, a na tribinama su završili Stjepan Radeljić i Dal Varešanović.

20:20 - Večeras će Zmajevi tražiti prve bodove u novoj sezoni Lige nacija, pošto su prije tri dana u prvom kolu deklasirani od Nizozemske rezultatom 5:2.

20:16 - Selektori Marco Rossi i Sergej Barbarez odabrali su sastave timova za ovaj okršaj, a oni izgledaju ovako:

Mađarska: Dibusz, Dardai, Nikitscher, Orban, Schafer, Bolla, Szoboszlai, Zs. Nagy, Sallai, Botka i B. Varga.

Na klupi su Gulacsi, Ba. Toth, Gergenyi, Balogh, Nego, A. Nagy, Adam, Kerkez, Dardai, Kata, Horvath, Csoboth.

BiH: Vasilj, Gazibegović, Barišić, Katić, Bičakčić, Burnić, Bašić, Šarić, Dedić, Demirović, Džeko.

Na klupi su Hadžikić, Pirić, Mujakić, Đakovac, Tahirović, Krunić, Tabaković, Hadžikadunić, Gigović, Huseinbašić, Bajraktarević, Hajradinović.

20:15 - Poštovani čitatelji portala Klix.ba, dobro došli na direktan tekstualni prijenos utakmice Mađarska - Bosna i Hercegovina.