Na krilima Gakpa i Malena
45

Nizozemska pregazila nemoćnu Rumuniju i prošla u četvrtfinale Eura

N. M.
Nogometna reprezentacija Nizozemske pretposljednji je četvrtfinalista Evropskog prvenstva u Njemačkoj, nakon što je sa sigurnih 3:0 večeras pregazila nemoćnu Rumuniju.

Junaci Oranja bili su Donyell Malen, koji je postigao dva gola te Cody Gakpo s golom i asistencijom, a sada tim selektora Ronalda Koemana čeka rivala u četvrtfinalu, gdje će se sastati s pobjednikom večerašnjeg duela Austrije i Turske.

Nešto bolje je u utakmicu ušla Rumunija i velikom borbenošću je parirala favorizovanim Nizozemcima, ali uspjeli su zaprijetiti samo u 14. minuti preko Mana, čiji šut ide preko prečke.

Nakon toga su ubrzo Rumuni "ispuhali" i Nizozemci su uspostavili kontrolu nad utakmicom, a u 20. minuti su stigli i do vodstva preko Gakpa.

Nogometaš Liverpoola je iskosa s lijeve strane ušao u sredinu i šutirao u bliži ugao gola na kojem je stajao Nita te pogodio za 1:0!

U 26. minuti nova šansa za Nizozemce, ali De Vrij nakon ubačaja Depaya iz kornera pogađa spoljni dio mreže.

Pet minuta kasnije Dumfriesov povratni pas na peterac presijeca Dragusin i spašava Rumune, a minut prije odlaska na odmor se obrukao Simons i promašio zicer.

Odlučno je Nizozemska ušla u drugo poluvrijeme i od početka dominirala tražeći drugi gol, ali nikako do njega nije mogla da dođe.

Nizale su se prilike pred golom Rumuna, ali promašivali su Gakpo, Reijnders i Veerman, da bi u 63. minuti bio i poništen jedan gol Gakpa.

Rumunska odbrana popustila je u 83. minuti kada je Gakpo prošao po lijevoj strani i povratnom loptom pronašao Malena, koji s peterca zakucava loptu u mrežu za 2:0!

Malen je do kraja stigao postići još jedan gol za konačnih 3:0.

Sada Nizozemska čeka rivala u četvrtfinalu, gdje će igrati protiv boljeg iz večerašnjeg duela Austrije i Turske.

Rezultat i strijelac:

Rumunija - Nizozemska 0:3 (Gakpo 20', Malen 83', 90+4')

Utakmica iz minute u minutu:

Kraj utakmice! Nizozemci su u četvrtfinalu!

90+4' - GOOOOOOL! Malen pogađa za 3:0.

90+2'' - Nastavljen je meč i počela je sudijska nadoknada, koja će trajati četiri minute.

90' - Navijač je utrčao na teren i prekinuo utakmicu. Zaštitari ga pokušavaju izbaciti van travnjaka.

88' - Sada su i Nizozemci podigli ručnu, svjesni da su završili posao i osigurali plasman u četvrtfinale.

83' - GOOOOOOOL! Malen je pogodio za 2:0 i ovjerio pobjedu Nizozemske! Asistirao mu je Gakpo!

80' - Gakpo je sada izblokiran. Nevjerovatno šta sve Rumuni stižu izblokirati danas.

77' - Potpuno je nemoćna Rumunija u nastavku, ali Nizozemci ne uspijevaju stići do drugog gola koji bi im osigurao mirnu završnicu susreta.

73' - Nova prilika za Nizozemce! Gakpo je sjajno petom proigrao Veermana, koji šutira iskosa s lijeve strane, a lopta opet ide par centimetara od stative gola Rumuna.

68' - Depay dobro šutira iz slobodnjaka! Poslao je loptu ispod živog zida, ali ona ide nekoliko centimetara pokraj stative.

63' - Gakpo je pogodio za Nizozemsku, ali gol je poništen zbog ofsajda.

62' - Nova šansa za Nizozemsku! Gakpo je sjajno šutirao nakon što je sve uradio sam, ali vrhusnkom paradom to brani Nita!

59' - Van Dijk šutira nakon ubačaja iz kornera, a lopta pogađa stativu!

54' - Nevjerovatno je da sada Nizozemska nije postigla gol! Odbijala se lopta od igrače u petercu Rumunje, golman je bio na travnjaku, ali je na kraju uhvatio loptu.

50' - Šansa za Nizozemsku! Bio je Reijnders u naletu, ali je izblokiran na kraju.

48' - Verbruggen odlično reaguje i boksuje loptu nakon značaja R. Marina iz slobodnjaka.

46' - Počelo je drugo poluvrijeme. Malen je kod Lala zamijenio Bergwijna.

Završeno je prvo poluvrijeme, Nizozemska ima prednost od 1:0, a mogla je voditi i ubjedljivije.

45+2' - Dragus se namjestio na šut s 20 metara, ali poslao je loptu pravo u Verbruggena.

44' - Simons se sada obrukao! Primio je loptu usamljen na deset metara od gola Rumuna, a onda se potpuno spetljao i upropastio sve...

42' - Nevjerovatno zvuči podatak da su Nizozemci dosad izveli već 10 kornera, dok Rumuni još uvijek nisu niti jedan.

39' - Traje prava ofanziva Nizozemske pred golom Rumuna, koji se nekako uspijevaju odbraniti i ostati u igri.

31' - Nova šansa za Nizozemsku! Dumfries je odigrao povratnu loptu prema Depayu, a u posljednji tren loptu u korner izbija Dragusin!

31' - Loše je Nizozemska ušla u meč, ali je sada potpuno uspostavila kontrolu nad utakmicom poslije postignutog pogotka i uglavnom se igra na polovini terena koja pripada Rumunima.

26' - Velika prilika za Nizozemsku! Depay je ubacio iz kornera i na drugoj stativi pronašao De Vrija, ali njegov šut ide u vanjski dio mreže!

25' - Opasan napad Nizozemske na drugoj strani, a na kraju je izblokiran Reijndersov šut sa 18 metara.

24' - Nastavljaju s napadima Rumuni i nakon što su primili gol. Ake je uspio da izblokira Mana koji je bio u dobroj poziciji i šutirao.

20' - GOOOOOOL! Nizozemska vodi 1:0! Gakpo je pogodio nakon što je ušao u sredinu s lijeve strane i šutirao u golmanov bliži ugao. Ide ovaj pogodak definitivno na dušu golmana Nite.

14' - Šansa za Rumuniju! Man je šutirao s 20 metara, a lopta ide malo iznad prečke!

14' - Razvan Marin je sada krenuo sam prema Verbruggenu, ali spetljao se dok je na leđima imao Van Dijka.

12' - Depay je bio u prilici, odbranio je to Nita, ali na kraju je svejedno signaliziran ofsajd.

11' - Nevjerovatno su borbeni Rumuni na startu utakmice i ne dozvoljavaju Nizozemcima da iznesu loptu sa svoje polovine.

8' - Dosta su agilniji Rumuni u uvodnim minutama utakmice. Imali su još jedan opasan napad preko R. Marina, ali Ake je dobro reagovao u odbrani Nizozemske.

2' - Opasno je već bilo po Nizozemce nakon ubačaja Razvana Marina s desne strane, ali Dumfries u posljednji tren izbija loptu s peterca.

1' - Počela je utakmica u Minhenu.

17:55 - Pobjednik ovog duela će u četvrtfinalu igrati protiv uspješnijeg iz večerašnjeg dvoboja Austrije i Turske, koji se igra od 21 sat.

Dosad je poznato da se u četvrtfinalu sastaju Njemačka - Španija, Portugal - Francuska i Engleska - Švicarska.

17:50 - Glavni sudija utakmice bit će Felix Zwayer iz Njemačke, a meč se igra pred 66.000 navijača na Allianz Areni.

17:45 - Nizozemci su do osmine finala stigli kao jedna od četiri najbolje trećeplasirane selekcije u grupnoj fazi, dok je Rumunija iznenadila sve i bila pobjednica svoje grupe, ispred Belgije i Slovačke.

17:40 - Selektori Edward Iordanescu i Ronald Koeman odredili su sastave za ovaj duel u Minhenu, a oni izgledaju ovako:

Rumunija: Nita, Mogos, Burca, Dragusin, Ratiu, M. Marin, Man, Stanciu, R. Marin, Hagi i Dragus.

Na klupi su Moldovan, Tarnovanu, Rus, Nedelcearu, Alibec, Cicaldau, Puscas, Mihaila, Olaru, Sorescu, Racovitan, Birligea, Sut.

Nizozemska: Verbruggen, Ake, Van Dijk, De Vrij, Dumfries, Reijnders, Simons, Schouten, Gakpo, Bergwijn i Depay.

Najveća promjena koju je Koeman napravio u odnosu na prethodne mečeve jeste činjenica da se u startnoj postavi našao Bergwijn, koji je svaku prethodnu utakmicu bio na klupi.

Na klupi su Bijlow, Flekken, Gertruida, Weghorst, Frimpong, Van de Ven, Veerman, Blind, Malen, Brobbey, Maatsen, Zirkze, Gravenberch.

17:35 - Poštovani čitatelji portala Klix.ba, dobro došli na direktan tekstualni prijenos pretposljednjeg meča osmine finala Evropskog prvenstva između Rumunije i Nizozemske.