11

Tok utakmice: Njemačka - Škotska 5:1

D. P.
Kreće borba za evropski tron (Foto: Klix.ba)
Utakmicom Njemačke i Škotske (5:1) na Allianz Areni u Minhenu otvoreno je Evropsko prvenstvo. Duel s otvaranja Eura u Njemačkoj mogli ste pratiti u direktnom tekstualnom prijenosu na portalu Klix.ba.
Kraj utakmice, Nijemci su rezultatom 5:1 savladali Škotsku na otvaranju Evropskog prvenstva.

90+3' - GOOOOL! Najljepša akcija i pogodak na utakmici u njenim posljednjim sekundama, a Emre Can pogađa s vrha šesnaesterca.

90' - Tri minute nadoknade.

88' - Bez obzira na težak poraz, hiljade navijača Škotske u deliriju je proslavilo utješni gol. Čestitke za njihove navijače kojih je 200.000 stiglo u Minhen.

87' - GOOOL! Škoti postižu počasni pogodak, a autogol je postigao Rudiger.

86' - Sane pokušava u tri napada zaredom postići gol nakon što je ušao u igru, ali mu nikako ne ide. Očigledno je željan pogotka za samopouzdanje.

84' - I jedni i drugi jedva čekaju završetak utakmice.

80' - Desetak minuta do kraja utakmice, iz igre je izašao i veliki Toni Kroos koji se na ovom prvenstvu oprašta od nogometa.

76' - Fullkrug postiže novi gol, ali je on poništen zbog ofsajd pozicije koja je dosuđena nakon VAR intervencije.

74' - Veliki aplauzi za Musialu koji izlazi, ali i za Mullera koji ulazi u igru. Veliki trenutak za Bayernovog veterana.

68' - Fenomenalan gol Fullkruga! Ušao je u igru, a onda raspalio volej s vrha šesnaesterca za 4:0.

65' - Nijemci su izvršili trostruku izmjenu, ali to ne mijenja ništa na terenu. Još uvijek opsada gola gostiju.

60' - Udarac Wirtza s distance odlazi visoko preko gola.

58' - Lijepa akcija Njemačke, Wirtz je uhvatio volej, ali je lopta otišla preko gola.

56' - Nema puno uzbuđenja u drugom dijelu. Lopta je u potpunosti u posjedu domaće selekcije koja, ruku na srce, ne želi po svaku cijenu napuniti mrežu Škotske.

51' - Rudiger šutira s velike udaljenosti, golman Gunn odbija u korner. Njemačka prijeti i na startu drugog dijela.

48' - Požutio je i Anthony Ralston u redovima Škotske nakon faula kojim je spriječio kontru Njemačke.

Kraj prvog poluvremena. Nijemci vode rezultatom 3:0 i imat će igrača više tokom cijelog drugog poluvremena.

45' - GOOOL! Havertz siguran s bijele tačke.

44' - Penal za Njemačku. Također, direktan crveni karton dobio je Ryan Porteus zbog zaista žestokog starta nad Hummelsom

41' - Velika šansa za Njemačku! Gundogan je na asistenciju Kimmicha šutirao glavom, ali je Gunn odbranio sjajno.

39' - Škotska je prvu kakvu-takvu prijetnju imala iz slobodnog udarca, ali bez ikakvih šansi za pogodak.

35' - Škoti nemaju nijedan udarac ni u okvir, ni van okvira danas.

31' - Prvi žuti karton na ovom Evropskom prvenstvu dobio je Robert Andrich iz Njemačke.

28' - Pokušaj Havertza iz slobodnog udarca brani Gunn bez problema.

25' - VAR poništio penal za Njemačku. Faul je dosuđen na vrhu šesnaesterca.Turpin je prvo dosudio penal, ali je VAR soba promijenila njegovu odluku

19' - GOOOOOOL! Musiala pogađa nakon fantastične akcije.

18' - Nijemci i nakon vodećeg gola dominiraju igrom. Škoti disciplinovano stoje iza lopte, ali u ovim trenucima i ne mogu nešto više.

13' - Nijemci nisu mogli bolje otvoriti takmičenje.

10' - GOOOOOOL! Florian Wirtz u ranoj fazi dovodi Nijemce u vodstvo. Mladi nogometaš Leverkusena je sjajnu formu iz kluba odmah prenio i na reprezentaciju. Kimmich je asistirao.

4' - Uzbudljiv početak utakmice. Nijemci očekivano više kontrolišu loptu na startu.

1' - Odmah velika šansa za Nijemce, ali je Wirtz udarcem pogodio golmana Škotske.

1' - Počela je utakmica, počelo je Evropsko prvenstvo!

20:57 - Utakmica će uskoro početi. U toku je izvođenje himni.

20:55 - Preko 75.000 ljudi aplauzom je pozdravilo nedavno preminulog Franza Beckenbauera, a to je izazvalo suze na licu njegove supruge. Zaista, dirljiv moment prije početka utakmice.

20:53 - Za samo dvije minute Nijemci su uspjeli sve skloniti s terena, iako je tu bilo mnogo rekvizita za koreografiju otvaranja, a nakon toga će biti iznesen pehar Evropskog prvenstva.

20:50 - U toku je svečana ceremonija i muzički program koji će najaviti početak utakmice.

20:42 - Glavni sudija utakmice je pouzdani Francuz Clement Turpin s pomoćnicima Nicolasom Danosom i Benjaminom Pagesom. Četvrti sudija je Francois Letexier, a u VAR-u je Jerome Brisard. Svi su iz Francuske.

20:36 - Smotra najboljih evropskih nogometnih selekcija igrat će se loptom s ljubavnim nazivom "Fussball Liebe", odnosno "nogometna ljubav" koju je njemački gigant Adidas specijalno dizajnirao za Evropsko prvenstvo.

Riječ je o "najpametnijoj" lopti dosad, koja uključuje Adidasovu tehnologiju Connected Ball koja šalje najpreciznije podatke VAR sudijama u realnom vremenu, baš kao što ima ugrađenu i poluautomatsku ofsajd funkciju. Cilj je smanjiti vrijeme čekanja i potaknuti brže donošenje odluka kod sudija, zahvaljujući stotinama čipova koji se u njoj nalaze.

20:30 - Poznati su sastavi za prvi duel Eura:

Njemačka: Neuer, Kimmich, Tah, Rudiger, Mittelstadt, Kroos, Andrich, Gundogan, Wirtz, Musiala i Havertz.

Na klupi su: Baumann, Ter Stegen, Raum, Gross, Fullkrug, Fuhrich, Muller, Beier, Schlotterbeck, Anton, Sane, Henrichs, Koch, Can i Undav.

Škotska: Gunn, Ralston, Robertson, McTominay, Tierney, McGinn, McGregor, Porteus, Hendry, Christie i Adams.

Na klupi su: Kelly, Clark, Hanley, Shankland, Gilmour, Cooper, Armstrong, Morgan, Conway, Jack, McCrorie, McLean, Taylor, Forrest i McKenna.

20:30 - Njemačka pred svojom publikom važi za velikog favorita protiv Škotske, no tvrdi Ostrvljani učinit će sve da pomrse račune favoritima. U grupi se nalaze još Švicarska i Mađarska, a njihov duel na rasporedu je sutra.

20:30 - Ukupno će se odigrati 51 utakmica na deset lokacija, od kojih je devet već bilo u funkciji na Svjetskom prvenstvu 2006. godine. Na utakmicama se očekuje ukupno 2.7 miliona gledalaca.

20:30 - Poštovani čitatelji portala Klix.ba, dobro došli u tekstualni prijenos utakmice koja otvara Evropsko prvenstvo. Na Allianz Areni u Minhenu od 21 sat sastaju se Njemačka i Škotska.