Fudbalska javnost nije skrivala skeptičnost prema vijesti da će se SP 1994. godine igrati u SAD-u, gdje je neosporno popularnost fudbala bila daleko iza košarke, američkog fudbala i baseballa, ali domaćin je na radost svih organizirao veoma atraktivan turnir kojeg je gledalo rekordnih 3.587.538 gledalaca.
Utakmice je u prosjeku gledao po 68.991 gledalac, a prikazana igra bila je na veoma zavidnom nivou, osim finalnog meča koji je bio ispod očekivanja. U finalu su se susreli Brazil i Italija, obje ekipe trostruki prvaci svijeta, ali je meč protekao u veoma slaboj igri, a Brazil je titulu prvaka osvojio boljim izvođenjem jedanaesteraca.
I na 15. SP-u su učestvovala 24 tima, ali je ovo prvenstvo upamćeno po rekordnih 147 reprezentacija učesnica kvalifikacija za završnicu prvenstva u SAD-u.
Kamerun, Maroko, Nigerija, Južna Koreja, Saudijska Arabija, Belgija, Bugarska, Njemačka, Grčka, Italija, Holandija, Norveška, Republika Irska, Rumunija, Rusija, Španija, Švedska, Švicarska, Meksiko, SAD, Argentina, Brazil, Bolivija i Kolumbija su bile učesnice SP-a 1994. godine, a iznenađenje prvenstva bila je selekcija Bugarske, koja je došla do polufinala, a u ranijih 16 nastupa na prvenstvima bilježila je isključivo poraze.
SP 1994. godine će također ostati upamćeno i po pozitivnom doping testu argentinskog asa Armanda Diega Maradone. On je nakon prve utakmice u grupi, u kojoj je Arrgentina rezultatom 4:0 pobijedila Grčku, bio pozitivan na doping testu i izbačen je sa prvenstva.
Kolumbijski reprezentativac Andres Escobar je u prvom susretu u grupnoj fazi protiv domaćina SAD-a postigao autogol i domaćini su na kraju slavili pobjedu rezultatom 2:1. Ovaj autogol bio je koban za Escobara koji je ubijen po povratku u rodnu Kolumbiju. Nagađa se da je kolumbijska mafija tim autogolom izgubila velike svote novca na kladionici.
Finale SP-a 1994. godine igrano je u Los Angelesu pred 94.194 gledalaca, a ovaj dvoboj Brazila i Italije bio je prvo finale u historiji prvenstava koje je riješeno izvođenjem jedanaesteraca. Utakmica je završena bez pogodaka, a jedanaesterce je odlučio promašaj Roberta Baggija. On je tako od heroja koji je postigao pet golova i doveo Italiju u finale, postao tragičar. Brazil je tako postao prva selekcija koja je titulu prvaka svijeta osvojila četiri puta.
U susretu za treće mjesto Šveđani su sa visokih 4:0 pobijedili iznenađenje prvensta Bugarsku.
Na ukupno odigrane 52 utakmice SP-a u SAD-u postignut je 141 gol, a najefikasniji su bili bronzani Šveđani sa 15 postignutih golova.
Za najboljeg igrača turnira i osvajača Zlatne lopte proglašen je brazilski as Romario, a nagradu "Jašin" za najboljeg golmana ponio je Belgijanac Michel Preud'homme.
Najbolji strijelci turnira u SAD-u bili su legendarni bugarski napadač Hristo Stoičkov i Rus Oleg Salenko. Oba golgetera su po šest puta tresli protivničke mreže, ali je Selenko ušao u historiji SP-a kao jedini fudbaler koji je na jednoj utakmici postigao pet golova. To se desilo na susretu Rusija - Kamerun koji je završen rezultatom 6:1. Selenko je u manje od sat vremena postigao pet golova, a poslije prvenstva nije napravio očekivanu karijeru.
Pomenuti susret nije imao veliku važnost, s obzirom da su i Rusi i Kamerunci ranije izgubli šanse za prolaz dalje, no ona će ostati upamćena po još jednom rekordu SP-a. Naime, kamerunski veteran Roger Milla je u tom susretu imao 42 godine, jedan mjesec i osam dana i postao je najstariji igrač koji je nastupio na utakmicama SP-a, ali i najstariji strijelac pošto je postigao utješni gol za "Lavove".