Velika pobjeda
70

Ukrajina se digla iz ponora i preokretom protiv Slovačke vratila u igru za osminu finala

N. M.
Nogometna reprezentacija Ukrajine fantastičnim je preokretom savladala Slovačku u meču 2. kola Evropskog prvenstva, koji je okončan rezultatom 2:1 u njenu korist.

Tako se Ukrajina s tri boda uspjela vratiti u igru za plasman u osminu finala Eura, pošto je sada bodovno poravnata sa Slovačkom, ali i Rumunijom koja ima utakmicu manje.

Mnogo je bolje utakmicu otvorila selekcija Slovačke i dominirala je na startu, a prvu veliku šansu je u 10. minuti imao Haraslin. Nakon njegovog šuta je Ukrajinu spasio golman Trubin.

U 11. minuti nova sjajna prilika za Slovake. Schranz je dočekao centaršut na drugoj stativi, ali pogađa samo stativu!

Do vodstva je Slovačka stigla u 17. minuti upravo preko Schranza, koji pogađa nakon što se lopta odbila do njega poslije slobodnjaka Hancka i odbrane Trubina.

Nakon pola sata igre probudila se Ukrajina i prijetila je prvo preko Dovbika, a Pekarik je spasio Slovake dobrom intervencijom u odbrani.

Potom je opet Dovbik u narednom napadu bio opasan po gol Slovačke, a loptu nakon njegovog šuta u mrežu nije uspio skrenuti Jarmolenko.

U 34. minuti Timčik pogađa stativu gola Slovaka, a potom je Zinčenko izblokiran.

Dobro je Ukrajina počela i drugo poluvrijeme, a kolosalnu priliku u 51. minuti je propustio Dovbik, koji glavom s pet metara loptu šalje preko prečke.

U 54. minuti je Ukrajina izjednačila, a Šaparenko je bio strijelac gola nakon sjajne povratne lopte Zinčenka.

Nastavila je Ukrajina i nakon toga igrati mnogo bolje od Slovačke i pritiskati, a u 74. minuti Mudrik nakon dodavanja Jaremčuka pogađa stativu!

Bila je to najava problema za Slovake, pošto u 80. minuti Ukrajinci stižu do gola za preokret i vodstvo od 2:1! Šaparenko je fantastičnom dugom loptom pronašao Jaremčuka u kaznenom prostoru, a on uspijeva progurati loptu ispod Dubravke i poslati je u mrežu.

Do kraja je ostalo 2:1 za Ukrajinu, koja se s tri boda potpuno vratila u igru za osminu finala. U posljednjem kolu će igrati protiv Belgije u utorak, dok će Slovaci odmjeriti snage sa Rumunijom.

Rezultat i strijelci:

Slovačka - Ukrajina 1:2 (Schranz 17' / Šaparenko 55', Jaremčuk 80')

Utakmica iz minute u minutu:

Kraj utakmice! Ukrajina je pobijedila 2:1!

90+2' - Vavro je promašio loptu u velikoj prilici za Slovačku!

90' - Pet minuta nadoknade će se igrati na ovom meču.

88' - Slovačka je nemoćna u drugom poluvremenu i Ukrajina je pred pobjedom.

84' - Kucka je šutirao iz slobodnjaka, ali loše je to učinio i poslao loptu na tribine.

80' - GOOOOOOL! Preokret Ukrajine! Jaremčuk je izbio sam pred Dubravku i uspio pored njega ugurati loptu u mrežu za 2:1. Prethodno ga je fantastičnom dugom loptom proigrao Šaparenko.

74' - Opasan napad Ukrajine! Jaremčuk je proigrao Mudrika, a nogometaš Chelseaja pogađa stativu.

73' - Pekarik je izblokiran nakon dobrog prodora, a onda je loše šutirao i Kucka.

69' - Nema uzbuđenja u posljednjih desetak minuta. Pao je tempo igre i lopta je uglavnom na sredini terena.

59' - Udarac Šaparenka brani golman Slovačke Dubravka.

57' - Interesantno je da se i na ovoj utakmici na tribinama nalazi zastava s ljiljanima, nekadašnja zastava Republike Bosne i Hercegovine, a uz nju je i današnja zastava naše zemlje.

54' - GOOOOOOL! Ukrajina je poravnala! Šaparenko je pogodio sa osam metara nakon sjajnog prizemnog ubačaja Zinčenka s lijeve strane i to je 1:1!

53' - Haraslin dobro prolazi po lijevoj strani i pokušava odigrati povratnu loptu, ali hvata loptu Trubin.

51' - Kolosalna prilika za Ukrajinu! Dovbik je loše zahvatio loptu glavom na petercu nakon ubačaja s lijeve strane! Upropastio je sjajnu šansu za poravnanje.

46' - Počelo je drugo poluvrijeme.

Završeno je prvo poluvrijeme. Slovačka ima prednost od 1:0.

44' - Nakon dugo vremena opasan napad Slovačke. Haraslin je šutirao iskosa s lijeve strane, a Trubin brani.

42' - Zinčenko šutira iz slobodnjaka, ali Dubravka brani taj udarac.

34' - Stativu je pogodio Timčik, a nakon toga je Zinčenko izblokiran. Proigrala je Ukrajina i zaista je bila blizu izjednačenja!

30' - Nova prilika za Ukrajinu! Ponovo je Dovbik bio u akciji, a na kraju Jarmolenko nije uspio da skrene loptu u mrežu. Bilo je opasno.

29' - Velika šansa za Ukrajince! Dovbik je sve dobro napravio, ali u posljednji tren reaguje Pekarik i spašava Slovačku.

23' - Mudrik je bio u prilici, ali nije bio precizan, šutirao je preko gola.

17' - GOOOOOOOOOOOL! Slovačka je povela. Trubin je odbranio udarac Hancka, a mrežu Ukrajinaca je zatresao Schranz.

16' - Slobodan udarac iz idealne pozicije za Slovake.

14' - Bražko šutira, ali lagano to brani golman Slovačke Dubravka.

11' - Nova sjajna prilika za Slovake! Schranz je dočekao centaršut na drugoj stativi, ali pogađa samo stativu!

10' - Velika šansa za Slovačku! Haraslin je šutirao, a Trubin spašava Ukrajince!

9'- Prvi opasniji napad Ukrajinaca, ali na kraju Jarmolenko centaršutem loptu šalje samo u ruke golmana Slovačke.

3' - Slovačka je bolje krenula u utakmicu i kontroliše igru u uvodnim minutama.

1' - Počela je utakmica u Düsseldorfu..

14:55 - Glavni sudija utakmice je Englez Michael Oliver, kojem će pomagati Stuart Burt i Dan Cook.

14:50 - Slovačkoj je pobjeda potrebna za osiguravanje plasmana u osminu finala, a prema nokaut fazi bi je "gurnuo" čak i bod, dok je u teškoj poziciji Ukrajina nakon poraza od Rumunije u prvom kolu.

14:45 - Selektori Francesco Calzona i Serhij Rebrov su odabrali sastave timova za ovaj meč, a oni izgledaju ovako:

Slovačka: Dubravka, Hancko, Škriniar, Vavro, Pekarik, Duda, Lobotka, Kucka, Haraslin, Schranz, Boženik.

Ukrajina: Trubin, Zinčenko, Matvienko, Zabarnyi, Timčik, Sudakov, Bražko, Šaparenko, Jarmolenko, Mudrik i Dovbik.

14:40 - Poštovani čitatelji portala Klix.ba, dobro došli na direktan tekstualni prijenos utakmice Slovačka - Ukrajina.