90

Njemačka je u osmini finala Eura nakon sigurne pobjede nad Mađarskom

D. P.
Nijemci mogu ovjeriti plasman dalje (Foto: EPA-EFE)
Nogometaši Njemačke upisali su i drugu pobjedu, ovoga puta nad Mađarskom rezultatom 2:0, te se tako plasirali u nokaut-fazu Evropskog prvenstva u kojem su domaćini.

Nakon ubjedljive pobjede rezultatom 5:1 protiv Škotske, Nijemci su i danas slavili bez ikakvih problema jer su Mađarima postigli golove baš u pravo vrijeme.

Za vodstvo Njemačke pogodio je sjajni Jamal Musiala u 22. minuti nakon greške odbrane Mađarske. Do odlaska na odmor Mađari su mislili da su poravnali rezultat, ali je gol Rolanda Sallaija poništen zbog ofsajda.

Nakon 1:0 u prvom poluvremenu, Nijemci su pitanje plasmana u nokaut-fazu ovjerili golom Ilkaya Gündoğana u 67. minuti. Tada je i posljednja šansa Mađara otišla niz vodu.

Ostalo je 2:0 za Nijemce tako da su već nakon nepuna dva kola osigurali plasman u osminu finala i tu se sasvim sigurno ne žele zaustaviti. S druge strane, Mađari imaju još samo matematičke šanse za prolaz dalje.

U posljednjem kolu Nijemci će igrati protiv Švicarske, dok će Mađari imati duel protiv Škotske.

Rezultat i strijelci:

Njemačka - Mađarska 2:0 (Musiala 22', Gündoğan 67')

Utakmica iz minute u minutu:

90' - Tri minute sudijske nadoknade.

86' - Pokušaj Fullkruga glavom, ali bez promjene rezultata.

80' - Desetak minuta do kraja. Drugi gol u potpunosti je ugasio nade Mađara da danas mogu do iznenađenja.

74' - Odličan šut Sanea s distance, ali je odbranio Gulacsi.

67' - GOOOOL! Gündoğan udvostručuje prednost Nijemaca golom nakon sjajne asistencije Mittelstadta.

62' - Musiala prijeti udarcem s distance, ali nema pogotka.

60' - Najbolja šansa za Mađarsku. Sjajan centaršut za Vargu s lijeve strane, ali napadač Mađarske neometan glavom šutira preko prečke gola domaće selekcije.

59' - Fullkrug i Sane su u igri kod Nijemaca, a izašli su Havertz i Wirtz.

50' - U drugom poluvremenu još uvijek čekamo na prvo uzbuđenje.

46' - Počelo je drugo poluvrijeme.

Poluvrijeme u Stuttgartu.

45+2' - Poništen je gol Mađarima zbog ofsajda.

44' - Fantastičan pokušaj Musiale. Šutirao je u vanjski dio mreže, a učinilo se mnogima da je bio gol jer se mreža zatresla.

44' - Završnica prvog dijela, Nijemci imaju potpunu kontrolu igre.

41' - Zamalo autogol. Varga je glavom u pokušaju da interveniše uputio loptu prema svom golu, ali je ona otišla u novi korner za Nijemce.

38' - Musiala u sjajnom prodoru, ali mu je sviran prekršaj u napadu.

35' - Još desetak minuta u prvom poluvremenu. Nijemci čuvaju stečeno vodstvo i zaprijetit će iz kornera.

29' - Nova sjajna šansa za Szoboszlaija, ali ovoga puta mu je Tah u posljednji čas izblokirao udarac.

26' - Sjajan pokušaj Szoboszlaija iz slobodnog udarca, ali je odlično odbranio Neuer.

22' - GOOOOL! Njemačka vodi novim golom sjajnog Musiale. Gundogan je iščupao loptu iz nogu igrača Mađarske, dodao do Musiale, a ovaj lako pogađa mrežu Mađara.

20' - Sada Nijemci preuzimaju potpuno kontrolu nad posjedom lopte, što smo mogli i očekivati.

13' - Odličan šut Andricha nakon kornera, ali je izblokirao neko u odbrani Mađarske.

11' - Prva stopostotna šansa. Havertz je izašao sam pred golmana i šutirao je loptu koja mu je padala na volej, ali je sjajno odbranio Gulacsi.

7' - Mađari odlični na startu. Zaprijetili su i iz dva kornera.

5' - Havertz je zaprijetio udarcem s vrha šesnaesterca, ali je lopta jedva došla do golmana.

2' - Neuer je u posljednji čas spasio Nijemce nakon greške u odbrani i stigao je do lopte ispred napadača Mađarske.

1' - Počeo je duel.

17:58 - Igrači su na terenu, intonirane su himne i duel će uskoro početi.

17:53 - Glavni sudija utakmice je Danny Makkelie iz Nizozemske, a pomagat će mu Hessel Steegstra i Jan de Vries. Četvrti sudija je Serdar Gozubuyuk, dok je u VAR-u Rob Dieperink.

17:45 - Poznati su sastavi za današnji duel, a važno je napomenuti da Nijemci nisu ništa mijenjali u odnosu na prvo kolo.

Njemačka: Neuer, Mittelstadt, Tah, Rudiger, Kimmich, Kroos, Andrich, Wirtz, Gundogan, Musiala i Havertz.

Mađarska: Gulacsi, Fiola, Orban, Dardai, Bolla, Nagy, Schafer, Kerkez, Szoboszlai, Sallai i Varga.

17:45 - Nijemci su vjerovatno pokazali i najviše u prvom kolu Evropskog prvenstva, a eventualna pobjeda vodit će ih dalje u narednu fazu.

17:45 - Njemačka je u prvom kolu na blistav način otvorila Evropsko prvenstvo na kojem je domaćin i to pobjedom rezultatom 5:1 protiv Škotske, dok je Mađarska izgubila od Švicarske (1:3) i nalazi se u teškoj situaciji u borbi za prolaz u nokaut-fazu.

17:45- Poštovani čitatelji portala Klix.ba, dobro došli u tekstualni prijenos utakmice Njemačke i Mađarske koja se s početkom u 18 sati igra u Stuttgartu na MHP Areni.