Konferencijska liga
63

Velež doživio nezapamćenu sramotu i ispao iz Evrope od predstavnika Andore

E. B.
Nogometaši Veleža su završili svoj evropski put već u prvom pretkolu Konferencijske lige, a Mostarce je s ukupnih 6:2 izbacio predstavnik Andore Inter Club d’Escaldes.
Nakon što je prvi susret na Grbavici okončan rezultatom 1:1, u Andori je Inter slavio sa 5:1, te je s ukupnih 6:2 prošao dalje u drugo pretkolo gdje će igrati protiv grčkog AEK-a. Inter do sada u historiji nikada nikome u Evropi nije postigao više od dva gola, što dovoljno govori o igri Veleža u večerašnjoj utakmici.

Velež je večeras u Andori zaprijetio već u 2. minuti kada je Mlinarić izašao sam pred golmana Adrija, no šutirao je direktno u njega i to je bilo sve od uzbuđenja sve do pred sami kraj prvog poluvremena.

U 39. minuti Velež je imao šansu povesti iz penala, no kapiten Haskić je lose šutirao i pogodio samo stativu, a taj promašaj je utjecao negativno na čitavu ekipu koja je nakon toga psihički pala i u razmaku od samo pet minuta primila dva gola.

Najbolji igrač Intera Lopez je najprije u 43. minuti umakao odbrani Veleža i rutinski savladao Hadžikića za 1:0, a potom ga je matirao i u 45+2. minuti za velikih 2:0.

U drugom poluvremenu Velež je pokušao stići makar do produžetaka, a u 53. minuti rezervisti Veleža su kreirali pogodak za 2:1. Jevtović je uposlio Oreča koji je preciznim udarcem matirao Adrija i vratio Velež u igru.

No, do kraja susreta Velež nije uspio stići do poravnanja, štaviše u 57. minuti Inter je stigao do trećeg gola kada je odbrana Veleža izgledala ponovo amaterski, a Berlanga je sa 15 metara postigao lijep pogodak za 3:1.

U 84. minuti isti igrač je napravio potez utakmice kada je bio u duelu s Bajrićem. Primio je loptu u kaznenom prostoru, a prilikom primanja je napravio elegantan okret, a potom rutinski matirao Hadžikića za 4:1.

Konačnih 5:1 je u 90+2. minuti postavio Andreu, te slobodno možemo reći da su se Mostarci obrukali i razočarali nekoliko stotina vjernih navijača koji su ih došli bodriti u daleku Andoru, ali i hiljade navijača u gradu na Neretvi koji su očekivali prolazak u drugo pretkolo konferencijske lige.

Inter - Velež 5:1/ukupno 6:2 (Lopez 43', 45+2', Berlanga 57', 84', Andreu 90+2' - Oreč 53')

Utakmica Inter - Velež iz minute u minutu:

- kraj utakmice.

90+2' - Potop Veleža! Andreu je pogodio na Berlanginu asistenciju za 5:1.

90+1' - Igrat će se još četiri minute sudijske nadoknade.

84' - Gol za vodstvo Intera 4:1 postigao je Berlanga! Berlanga je primio loptu pored Bajrića u stilu najvećih majstora, okrenuo se i matirao Hadžikića!

80' - Ulazimo u sami finiš utakmice. Velež je sve bliže bolnom ispadanju iz Evrope.

74' - Sada su igrači Intera tražili penal, ali austrijski sudija je pokazao da se igra nastavi.

69' - Velika prilika za Inter! Feher je pokušao petom nakon ubačaja iz kornera, a Hadžikić je spasio Velež.

66' - Mujan je šutirao iz voleja sa ivice kaznenog prostora, a golman Intera sjajno brani.

63' - Velika prilika za Inter! De La Torre je sjajno prošao kroz odbranu Veleža i šutirao, ali lopta je otišla pored gola!

58' - Čanadi je izvršio i posljednju izmjenu, Lohan je zamijenio Mlinarića.

57' - Inter je stigao do trećeg gola! Odbrana Veleža je izgledala ponovo amaterski, a Berlanga je sa 15 metara postigao lijep pogodak.

53' - GOOOL! Velež je smanjio! Oreč je pogodio!Velež je napao u drugom poluvremenu i to se isplatilo. Rezervista Oreč je pogodio na asistenciju još jednog rezerviste Jevtovića.

52' - Alonso je šutirao, Hadžikić bez problema odbranio.

46' - Počelo je drugo poluvrijeme. Mujan, Oreč i Jevtović su ušli u igru umjesto Suljića, Halilovića i Haskića.

- kraj prvog poluvremena. Inter - Velež 2:0 (Lopez 43'. 45+2')

45+2' - Inter je stigao i do drugog gola! Ponovo je Lopez pogodio, a ovaj put je asistirao De La Torre!

45+1' - Igrat će se još pet minuta sudijske nadoknade.

43' - Inter je poveo! Lopez je umakao odbrani Veleža i rutinski matirao Hadžikića za 1:0! Lopez Elo ga je prelijepo uposlio i upisao asistenciju.

39' - Haskić je pogodio stativu iz penala! Kapiten Veleža je propustio najbolju priliku na susretu.

38' - Penal za Velež! Šikalo je srušen u kaznenom prostoru!

33' - I trener Intera je izvršio prinudnu izmjenu. Umjesto lijevog krila Assoubrea je ušao De La Torre.

29' - Sada je i Mlinarić dobio žuti karton.

27' - Halilović je dobio žuti karton.

26' - Prinudna izmjena u Veležu. Bajrić je zamijenio povrijeđenog Savića. Sada stoperski par čine Bajrić i Okeke.

25' - Torres je izveo korner, Lopez je šutirao, a Hadžikić rutinski odbranio.

20' - U ovim trenucima Inter je preuzeo terensku inicijativu, a Velež se brani.

15' - Sada su igrači Intera imali korner, ali Hadžikić je bio siguran i otklonio opasnost ispred svog gola.

13' - Sada je Mlinarić zaprijetio iz daljine, a Adri sjajno brani i odbija loptu u korner.

12' - Velež i u dalekoj Andori ima podršku svojih navijača.

10' - Nakon početnog uzbuđenja tempo igre je pao, te se sada igra većinom na sredini terena.

2' - Velika prilika za Velež! Mlinarić je izašao sam pred Adrija, no šutirao je direktno u njega!

1' - Susret je počeo.

17:57 - Igrači su izašli na teren, susret će uskoro početi.

17:55 - trenutno je u glavnom gradu Andore 31 stepen Celzijusa, no to su uslovi na koje su naviknuti igrači mostarske ekipe.

17:51 - Pravdu na današnjoj utakmici će dijeliti Austrijanci. Glavni sudija je Alan Kijas, a pomoćnici su Andreas Witschnigg i Stefan Pichler. VAR neće biti korišten danas.

17:45 - "Atmosfera u ekipi je jako dobra, sigurno je da se još polako uigravamo. Znamo važnost evropske utakmice i želimo u uzvratnom meču pokazati znatno bolju igru. Ono što mogu obećati je da će svaki igrač dati sto posto svojih mogućnosti i da će nas to, nadamo se, dovesti do polaska dalje", rekao je asistent kod izjednačujućeg gola na Grbavici Ante Oreč.

17:41 - Trener Veleža Damir Čanadi je analizirao greške njegove ekipe iz prvog duela, te je pripremio dobitnu taktiku.

"Trebamo biti jako oprezni sa njihovim dugim loptama, to nam je pravilo velike probleme. Mislim da će i u drugoj utakmici igrati sa istom idejom i moramo nastojati da ih više uvedemo u igru, da ne dižu loptu. Sada znamo mnogo više jedni o drugima i naš jedini cilj je proći dalje. Želimo slaviti u Andori i tako ćemo se postaviti na samoj utakmici", kazao je Čanadi.

17:36 - U prvom susretu odigranom na Grbavici rezultat je glasio 1:1 Lopez Elo je doveo Inter u vodstvo u 34. minuti, a Lohan je u 64. pogodio za konačnih 1:1.

17:33 - Na klupi Intera su: Coca, Andreu, De La Torre, Antunes, Viti, Bouharma i Sanchez.

Na klupi Veleža su: Nanić, Ribić, Lohan, Bajrić, Bobaj, Jevtović, Milak, Mujan, Oreč i Puce.

17:31 - Poznati su i sastavi za današnji duel.

Inter (5-4-1): Adri - Gallego, Alonso, Feher, Rubio, Torres - Domi, Caballe, Lopez Elo, Assoubre - Lopez.

Velež (4-3-3): Hadžikić - Išasegi, Savić, Okeke, Šturm - Halilović, Pršeš, Šikalo - Mlinarić, Haskić, Suljić.

17:30 - Poštovani čitatelji portala Klix.ba, dobro došli u tekstualni prijenos uzvratne utakmice prvog pretkola Konferencijske lige između Inter Club d'Escaldesa i Veleža. Utakmica na Nacionalnom stadionu u Andorra la Velli počinje u 18 sati.