Fantastično finale
41

Niko kao vaterpolisti Srbije! Pobijedili su Hrvatsku i treći put zaredom postali olimpijski prvaci

E. B.
Vaterpolisti Srbije su treći put zaredom osvojili olimpijsko zlato pobjedom u finalu nad Hrvatskom rezultatom 13:11.

Vaterpolisti Srbije su odlično otvorili utakmicu i nakon prve četvrtine imali prednost od 5:2, što će se ispostaviti ključnim u ovom duelu.

U nastavku susreta vidjeli smo izjednačenu borbu, Hrvati su u nekoliko navrata smanjivali na minus dva, no nisu mogli stići ni do jednog gola zaostatka, te je Srbija sasvim zasluženo postala olimpijski prvak i nastavila niz zlata nakon Rija 2016. i Tokija prije tri godine.

Najbolji strijelac Srbije u finalu je bio Miloš Ćuk sa tri gola, a po dva su dodali Nikola Jakšić i Nikola Dedović.

Na drugoj strani najefikasniji je bio Jerko Marinić-Kragić sa tri gola, ali iz čak devet šuteva.

Utakmica iz minute u minutu:

KRAJ UTAKMICE: Srbija - Hrvatska 13:11 (5:2, 3:3, 3:3, 2:3)

32' - Ćuk pogađa za 13:10! Marinić-Kragić je postavio konačnih 13:11.

31' - Čini se da sad ipak jeste kraj svih nadanja Hrvata da mogu do zlata nakon promašaja Marinića-Kragića. Harkov je smanjio na 12:10, no prekasno...

30' - Ćuk je pogodio stativu, nada za Hrvatsku još nije gotova...

29' - I ponovo su Hrvati propustili doći na minus jedan. To Srbija kažnjava golom Dedovića za plus tri!

28' - Hrvati su ponovo pogriješili i izgubili loptu s igračem više.

27' - Bijač se vratio na gol i uvezao tri odbrane!

26' - Burić je sada s igračem više brzopleto šutirao u blok i propustio priliku smanjiti na samo minus jedan.

25' - Počela je posljednja četvrtina. Vrljić s igračem manje pogađa i smanjuje na 11:9!

KRAJ TREĆE ČETVRTINE: Srbija - Hrvatska 11:8 (5:2, 3:3, 3:3)

24' - Harkov smanjuje sada na 11:8.

23' - Joković smanjuje na 10:7! No, Mandić pogađa iz daljine za 11:7 u narednom napadu!

22' - Filipović je upisao sedmu odbranu na meču nakon šuta Fatovića!

21' - Drašović s istekom napada pogađa za 10:6!

20' - Ponovo su uslijedili promašaji na obje strane, promašili su Ubović i Fatović.

19' - V. Rašović je sada ponovo pogodio za plus 4! Srbija vodi sa 9:5! Marinić-Kragić u narednom napadu smanjuje na 9:6!

18' - Serije promašaja su se nastavile.

17' - Počela je treća četvrtina promašajima na obje strane.

KRAJ DRUGE ČETVRTINE: Srbija - Hrvatska 8:5 (5:2, 3:3)

16' - Lijepa akcija Srbije za Dedovića koji lagano pogađa za 8:5!

15' - Filipović je sada uvezao dvije sjajne odbrane. Ipak, nakon Fatovićevog šuta je bio nemoćan. Hrvatska je smanjila na 7:4. Potom Marinić-Kragić pogađa za 7:5! Hrvati su napravili mini-seriju 2:0!

14' - Popadić je sada zamijenio indisponiranog Bijača .a golu Hrvatske i odmah je upisao odbranu!

13' - S. Rašović je pogodio sa dva igrača više, Srbija vodi sa 7:3! Hrvati zovu time-out.

12' - Joković je sada imao zicer za minus dva, ali je Filipović sjajno odbranio i sačuvao prednost Srbije rezultatom 6:3.

11' - Srbija se sjajno odbranila s igračem manje, ali na drugoj strani ne pogađaju.

10' - Vico vraća Srbiji plus tri. Sada je rezultat 6:3.

9' - Počela je druga četvrtina, Hrvati su ponovo dobili bitku za prvi napad i smanjili su na 5:3 pogotkom Lončara.

KRAJ PRVE ČETVRTINE: Srbija - Hrvatska 5:2

8' - Ponovo N. Jakšić pogađa! Srbija sada vodi sa plus tri (5:2)!

7' - Srbija vodi sa dva gola razlike! N. Jakšić je pogodio!

6' - Novo poravnanje, Marinić-Kragić je pogodio za Hrvatsku. Ćuk u sljedećem napadu pogađa za novo vodstvo Srbije 3:2.

5' - Ćuk je pogodio iz peterca za preokret Srbije 2:1!

4' - Ubović je poravnao rezultat u situaciji s igračem više.

3' - Hrvatska vodi sa 1:0 golom Fatovića. Mandić je na drugoj strani bio neprecizan.

2' - Odbrane obje ekipe igraju sjajno.

1' - Susret je počeo! Hrvatska ima prvi napad.

13:59 - Sve je spremno za početak susreta.

13:56 - Bronzanu medalju je osvojila selekcija Sjedinjenih Američkih Država koja je u borbi za treće mjesto savladala Mađarsku nakon izvođenja peteraca rezultatom 11:8. Poslije 32 minute igre rezultat je glasio 8:8, a u izvođenju peteraca Amerikanci su bili bolji sa 3:0.

13:52 - Hrvatska je u posljednje vrijeme uspješnija od Srbije u međusobnim duelima. Hrvati su slavili u četiri od zadnjih pet susreta, uključujući i ovogodišnje četvrtfinale Svjetskog prvenstva.

13:47 - Poznati su i sastavi za današnju utakmicu.

Srbija-. Filipović, Mišović, Mandić, S. Rašović, Ranđelović, Ćuk, Dedović, Drašović, N. Jakšić, Vico, Ubović, P. Jakšić i V. Rašović.

Hrvatska: Bijač, Popadić, Burić, Fatović, Lončar, Joković, Bukić, Vukičević, Žuvela, Marinić-Kragić, Vrlić, Biljaka i Harkov.

13:44 - Aktuelni svjetski prvak Hrvatska, s druge strane, u svojoj kolekciji medalja s olimpijskih igara ima jedno zlato i dva srebra.

13:42 - Srbija je dvostruki uzastopni olimpijski prvak, a također ima još jedno srebro i dvije bronze s olimpijskih igara.

13:40 - Poštovani čitatelji portala Klix.ba, dobro došli na tekstualni prijenos utakmice finala vaterpolo turnira na Olimpijskim igrama u Parizu između Srbije i Hrvatske. Susret se igra u dvorani La Defense s početkom u 14 sati.