Paraolimpijske igre
5.4k

Odbojkaši BiH osvojili srebro! U finalu su nakon preokreta poraženi od Irana

N. M.
Reprezentacija Bosne i Hercegovine u sjedećoj odbojci osvojila je srebrenu medalju na Paraolimpijskim igrama u Parizu, nakon što ju je u večerašnjem finalu savladao Iran sa 3:1.

Iran je do pobjede i zlatne medalje stigao nakon sjajnog preokreta, a presudila je drama u drugom setu, kada su Zlatni ljiljani imali tri set-lopte za vodstvo od 2:0, ali sve su propustili i od tada je krenuo preokret Irana.

Za BiH je ovo četvrto srebro u sjedećoj odbojci na Paraolimpijskim igrama, dva puta su naši momci bili zlatni, a jednom bronzani.

Bolje je Iran ušao u utakmicu i od početka je vodio, ali BiH je održavala priključak, a onda i došla do izjednačenja pred završnicu prvog seta.

Uslijedio je sjajan preokret BiH za 25:22 i vodstvo u velikom finalu!

Identično se situacija razvijala i u drugom setu, pošto je opet Iran na početku vodio, a onda se Zlatni ljiljani vratili i uhvatili priključak.

Uslijedila je nevjerovatna drama u finišu drugog seta, u kojem su bh. odbojkaši propustili čak tri set-lopte za 2:0, a na kraju Iran slavi 30:28 i poravnava!

Kao da su nakon toga psihološki pali momci Ifeta Mahmutovića pa su u trećem setu bili prilično nemoćni protiv Irana, koji je vodio od početka do kraja i sa sigurnih 25:16 stigao do preokreta.

Nemoćna je BiH bila i u četvrtom setu, gdje Iran sa 25:14 stiže do konačne pobjede od 3:1 u setovima.

Morteza Mehrzad je kod Irana bio prvo ime sa 27 poena, a 21 je osvojio Hossein Golestani. Kod BiH je sa 16 poena prvo ime Ermin Jusufović, a 12 ih je osvojio Mirzet Duran.

Rezultat:

BiH - Iran 1:3 (25:22, 28:30, 16:25, 14:25)

Tok utakmice:

Četvrti set:

• Kraj. Iran je u četvrtom setu slavio 25:14 za konačnih 3:1.

• Sada je 22:12. Sve je gotovo u ovoj utakmici.

• Golestani igra fantastičan meč i sada donosi vodstvo od 18:10 Irancima.

• Nezaustavljiv je sada raspucani Iran. Vode 15:8 i čudo treba BiH za preokret i zlatnu medalju.

• Trenutno je 12:6 za Iran, a selektor Mahmutović zove time-out pokušavajući prodrmati naš tim.

• Sada Iran vodi 8:4 i ne djeluje obećavajuće početak ovog seta za BiH. Propustili smo veliku šansu u drugom setu i čini se da se naši odbojkaši od toga još nisu oporavili.

• Jusufović osvaja sjajan poen i to je 5:3 za Iran.

• Morteza je trenutno na 23 osvojena poena, dok su kod BiH sa po 11 najbolji Duran i Jusufović.

• Počeo je i četvrti set.

Treći set:

• Set je završio rezultatom 25:16 u korist Iranaca. Sada ih korak dijeli od zlata.

• Smanjila je BiH na 23:16, ali prekasno je to za ovaj set.

• Ne može BiH da zaustavi furioznu seriju Irana. Sada je već 21:10 i jasno je na čiju će stranu treći set.

• Potpuno je nemoćna BiH u trećem setu i sada je Iran nadomak osvajanja istog jer vodi 18:9. Mahmutović zove novi time-out.

• Sada je već velikih 15:7 za Iran. U teškoj je poziciji BiH u trećem setu.

• Idu sada Iranci na +5. Poveli su sa 12:7 i Mahmutović je zatražio time-out.

• Uspio je sada Jusufović izblokirati diva Mortezu! 9:6 je za Iran.

• Čuva Iran svoju prednost, identično kao i u prva dva seta. Sada je 7:3.

• Iran serijom od 3-0 otvara treći set utakmice.

[VSLIKA]2[/VSLIKA]

Drugi set:

• Iran je osvojio drugi set sa 30:28 i izjednačio je na 1:1! Šteta...

• Nestvarna drama u drugom setu. 29:28 je sada za Iran.

• Spasila se BiH, ali sada opet vodi Iran (28:27) i ima novu šansu da osvoji set.

• Propustila je BiH sada i treću set-loptu. Velika šteta. Sada Iran vodi 27:26 i servira za set.

• Opet se spašavaju Iranci! Sada je 25:25!

• Imala je BiH sada set-loptu za 2:0, ali propustila ju je! 24:24 je rezultat.

• Alibašić nam donosi poravnanja od 22:22, ali potom Iran prelazi u vodstvo preko Golestanija (23:22).

• Sada je 20:20, vidjećemo pravu dramu u završnici ovog seta.

• Izjednačenje! Sada je 18:18 i rezultat je prvi put izjednačen u drugom setu!

• Sjajni Duran sada donosi novi poen BiH i to je 17:16 za Iran! Slijedi drama i u drugom setu.

• Manko sjajnim blokom smanjuje na 16:14. Uhvatili smo priključak i u drugom setu!

• Morteza je već na brojci od 11 osvojenih poena, a sjajan je u redovima BiH dosad Jusufović sa 7 poena.

• Nezaustavljivi Morteza je dodao gas u drugom setu i održava Iran u prednosti. 13:9 je trenutno.

• Ponovo hvata BiH priključak, baš kao i u prvom setu! Smanjili smo na 8:6.

• Bolje su ponovo Iranci ušli u set. Trenutno je 5:2 u njihovu korist.

• Počeo je drugi set.

[VSLIKA]1[/VSLIKA]

Prvi set:

• Kraj prvog seta! 25:22 je slavila BiH i povela u finalu!

• Preokret! Nevjerovatnom serijom BiH dolazi do vodstva od 22:21.

• Čančar sjajnim blokom donosi poravnanje BiH. Sada je 21:21.

• Sjajan blok Durana donosi poen BiH, koja je i dalje u igri u ovom setu. 20:18 je!

• Iranski div Morteza Mehrzad već je osvojio pet poena i ponovo je glavna snaga Irana. Trenutno je 20:16.

• Sada je već 19:13 za Iran i nadomak su osvajanja prvog seta. Mahmutović zove time-out.

• Zaustavili su sada Iranci nalet bh. odbojkaša i ponovo imaju tri gola prednosti (14:11).

• Topi se prednost Iranaca i na krilima Manke BiH smanjuje na 12:11. Zaostajemo samo jedan poen!

• BiH uspijeva održati priključak. Sada je 11:8.

• Održavaju Iranci svoju prednost i trenutno vode sa 9:6.

• Golestani je odservirao tri asa zaredom i doveo Iran u vodstvo od 6:1, ali prekinuli su sada momci Ifeta Mahmutovića ovaj nalet Irana i smanijli na 6:2.

• Uslijedila je sjajna serija Iranaca od 4-0 i sada oni vode rezultatom 4:1.

• BiH je osvojila prvi poen i povela s 1:0 u prvom setu.

Počela je utakmica u Parizu!

19:25 - Iran će i ovaj put biti predvođen 246 centimetara visokim Mortezom Mehrzadselakjanijem, a u timu su još Hamidreza Abbasifeshki, Meisam Ali Pour, Meysam Hajibabaei Movahhed, Mohammad Nemati, Sadegh Bigdeli, Majid Lashkarisanami, Hossein Golestani, Isa Zirahi, Ramezan Salehihajikolae i Mahdi Babadi.

19:21 - BiH igra u sastavu: Ismet Godinjak, Adnan Manko, Stevan Crnobrnja, Armin Šehić, Asim Medić, Mirzet Duran, Nizam Čanlar, Dževad Hamzić, Edin Dino, Safet Alibašić, Sabahudin Delalić i Ermin Jusufović.

19:20 - Bosna i Hercegovina će pokušati skinuti Irance s paraolimpijskog trona i osvojiti zlatnu medalju, koju s Paraolimpijskih igara iz Tokija brani upravo Iran. U Japanu je prije tri godine BiH bila bronzana.

19:20 - Poštovani čitatelji portala Klix.ba, dobro došli na direktan tekstualni prijenos utakmice finala Paraolimpijskih igara u sjedećoj odbojci, u kojoj se sastaju Bosna i Hercegovina i Iran.