Osvajači medalja u Parizu ogorčeni njihovim stanjem, razlika od onih iz Tokija je evidentna
Skateboarder Nyjah Huston jedan je od osvajača bronzane medalje u ekipnoj konkurenciji za Sjedinjene Američke Države na Olimpijskim igrama u Parizu. Međutim, Huston se sedam dana nakon uspjeha oglasio i kritikovao kvalitet svoje medalje.
Huston ističe da je njegova bronzana medalja trenutno u stanju kao da je "preživjela rat", iako je podignuta tek prije sedam dana.
"Ove olimpijske medalje izgledaju sjajno kada su potpuno nove, ali nakon što sam ih ostavio na koži uz malo znoja i pustio prijatelje da ih nose preko vikenda, očito nisu tako visoke kvalitete kao što mislite", rekao je Huston na društvenim mrežama.
Amerikanac je zatim pokazao medalju svojim pratiteljima na društvenim mrežama i otkrio:
França 🇫🇷 O skatista Nyjah Huston compartilhou um vídeo de sua medalha se desintegrando, levando os organizadores a prometer uma “substituição sistemática” de quaisquer medalhas defeituosas. pic.twitter.com/CV6iWO7nuF
— Maria P (@damadanoite14) August 11, 2024
Tim povodom oglasio se danski igrač badmintona Viktor Axelsen, koji je osvajao zlatne medalje i u Tokiju i u Parizu. Jedan je od rijetkih koji je bio u stanju uporediti izgled olimpijskih medalja iz Tokija i Pariza, a razlika je nevjerovatna.
Tokyo 🥇vs. Paris 🥇 pic.twitter.com/rkZyRKcuY3
— Viktor Axelsen (@ViktorAxelsen) August 11, 2024
Što se tiče zlatnih medalja, one naravno, nisu u potpunosti zlatne. Samo na olimpijskim igrama 1904., 1908. i 1912. godine medalje su proizvedene u potpunosti od čistog zlata.
Međunarodni olimpijski komitet nametnuo je normu koja kaže da u zlatnu medalju na olimpijskim igrama ide šest grama čistog zlata. Preostala 523 grama koji se koriste za zlatnu medalju su od srebra sa minimalnom čistoćom od 92,5 posto.