Oborio i dva rekorda
75

Kineski torpedo: Plivač bez ruku oduševio svijet, osvojio je pet medalja u Parizu

E. K.
Jincheng Guo (Foto: Twitter)
Kineski plivač Jincheng Guo je osvojio tri zlata i dva srebra na paraolimpijskim igrama u Parizu gdje je oborio i dva svjetska rekorda uprkos činjenici da nema ruke.

Guo je plivač iz kluba provincije Hebei koji je oduševio svijet svojom tehnikom u Parizu gdje je oborio i dva svjetska rekorda.

Takmiči se u kategoriji S5 koja je namijenjea plivačima bez udova ili s ograničenim pokretima u srednjem dijelu trupa i nogama.

Nadimak mu je "kineski torpedo", a s obzirom da nema ruke, on nogama stvara veliku brzinu dok glavu uvijek drži na rubu površine vode. Tokom takmičenja ne nosi plivačku kapu nego dan prije takmičenja obrije glavu.

Počeo je plivati 2012. godine u Shijiazhuangu, najvećem gradu sjeverne Kine s više od 10 miliona stanovnika.

Prije nekoliko dana je postavio novi svjetski rekord na 50 metara slobodno prešavši tu udaljenost za 29,33 sekunde, a jučer je oborio i svjetski rekord na 50 metara leptir s vremenom 30,28 sekundi.

Tek su mu 23 godine, a svoj potencijal je pokazao već na Svjetskom prvenstvu u Manchesteru prošle godine gdje je osvojio četiri zlata, dva srebra i broncu.