Ritmička gimnastika 11 godina živi u Tuzli: Atraktivan sport s gracioznim pokretima
Ritmička gimnastika atraktivan je sport za pripadnice ženskog spola, a sastoji se od niza gimnastičkih pokreta dobro ukomponovanih s muzikom, uz korištenje različitih rekvizita, kao što su vijača, obruč, čunjevi, lopta i traka.
Veoma graciozni plesni pokreti pokazuju svu raskoš i ljepotu ovog sporta, a do postizanja krajnjih rezultata potrebno je uložiti mnogo ljubavi, napora, truda i strpljenja.
U razvijenijim zemljama svijeta ritmičkom gimnastikom se bave i muškarci, međutim na našim prostorima ona je još uvijek popularna među pripadnicama ljepšeg spola. Tako je i u Tuzli u kojoj se ovim sportom bavi 70 djevojčica.
Ekipa portala Klix.ba posjetila je klub ritmičke sportske gimnastike Sloboda, a glavna trenerica Svitlana Tinjić nam na samom početku razgovora kaže da je četvrta godina života najidealnija za početak bavljenja ovim sportom, jer se u tom periodu kod djece razvija fleksibilnost tijela.
"Iako sve izgleda veoma lagano i jednostavno, ritmička gimnastika je veoma težak sport, a da bi djevojčica u njemu uspjela, mora zadovoljiti izuzetno mnogo kriterija. Osim fleksibilnosti, mora imati još i snagu, skočnost, osjećaj za ritam, eleganciju i veoma dobru koordinaciju, jer je rad s rekvizitima izuzetno zahtjevan", kaže nam Tinjić.
Za razliku od sportske, povrede u ritmičkoj gimnastici su svedene na minimum, jer se sve vježbe izvode na terenu, ali je redovno istezanje kičme od iznimnog značaja.
Tuzlanske gimnastičarke koje su u takmičarskoj ekipi svakodnevno treniraju četiri sata, a njihov rad je sastavljen od baletskih te vježbi snage i kondicije, uz pokrete s rekvizitima.
Njihov uloženi napor dosad je rezultirao zapaženim nastupima na međunarodnim, evropskim i svjetskim takmičenjima sa kojih su se vraćale okićene zlatnim, srebrenim i bronzanim medaljama.
"Samo u ovoj godini smo obišle deset evropskih zemalja, a protekla dva mjeseca smo svoje vještine pokazali na takmičenjima u Ukrajini gdje smo osvojile četiri medalje, a u Rumuniji pet. Tu je bilo i takmičenje u Bugarskoj gdje je naših sedam takmičarki osvojilo 12 medalja i to tri zlatne, četiri srebrene i pet bronzanih. Ovakvi nastupi pokazuju da ritmička gimnastika zaista napreduje u Bosni i Hercegovini", nastavlja Tinjić.
Bavljenje ovom vrstom sporta, sa redovnim dolascima na trening utječe na pravilno držanje tijela kod djece, pruža razvoj fine motorike, dobru koordinaciju pokreta i uspostavljanje ravnoteže tijela na višem nivou.
Ovi benefiti su izraženi i kod Svitlanine kćerke Vanesse koja je u svijet ritmičke gimnastike ušla prije 11 godina.
Mnogo prolivenog znoja u sali, ulaganja truda i fizičkog napora svaki put je rezultiralo besprijekornim nastupom, pa ni ne čudi što dosad njenu policu krase uglavnom zlatne medalje s međunarodnih takmičenja.
Vanessa se danas bavi trenerskim radom s mlađom selekcijom gimnastičarki, a kaže nam da joj se u ovom sportu sviđaju svi elementi, posebno ističući eleganciju pokreta.
"Kroz svoj dosadašnji rad sam propustila mnogo proslava rođendana i zabava sa prijateljima, ali to se sve na kraju isplatilo mojim odlaskom na Svjetsko prvenstvo u Stuttgartu 2015. godine gdje sam nastupala s dva rekvizita. Na tom takmičenju sam se plasirala među 100 gimnastičarki svijeta, što je u tom periodu predstavljalo ogroman uspjeh za Bosnu i Hercegovinu koja se prvi put pojavila na takvom takmičenju", navodi Vanessa.
Ritmička gimnastika poželjna je i za odrasle osobe jer pruža mogućnost održavanja kondicije, dovođenja tjelesne linije do savršenstva kao i stjecanja zadovoljstva sopstvenim izgledom.