Naučnici zabrinuti: Najdublji ledenjak na svijetu se otapa
Najdublja točka na kontinentalnoj kori Zemlje nalazi se na istoku Antarktika, ispod ledenjaka Denman i doseže 3500 metara ispod nivoa mora.
Najdublja točka na kontinentalnoj kori Zemlje nalazi se na istoku Antarktika, ispod ledenjaka Denman i doseže 3500 metara ispod nivoa mora.
Ako se osvrnemo na posljednja tri desetljeća, vidimo koliko je trenutno stanje alarmantno.
Lewis Pugh je, na svojoj ekspediciji, vidio prelijepe prizore, a našao se i u situacijama opasnim za život.
Zbog ograničavajućih okolnosti i velike udaljenosti, traže se pojedinci koji su fizički i mentalno spremni preuzeti ovaj nesvakidašnji izazov.
Sjeverni vrh Antarktika je početkom februara zahvatio toplotni val koji je trajao devet dana. Najnovije NASA-ine fotografije otkrivaju da se za to vrijeme na otoku Eagle, dijelu Antarktičkog poluotoka, otopila petina snijega, što je sve češća posljedica klimatskih promjena.
Prije nekoliko sedmica, naučnici iz ukrajinske istraživačke baze Vernadsky na Antarktici pronašli su svoje, uobičajeno snježno bijelo netaknuto okruženje gotovo potpuno obojeno šokantnom krvavo crvenom bojom.
Koronavirus sada je dosegao svaki kontinent osim Antarktika nakon što je potvđen i prvi slučaj obolijevanja od ove zarazne bolesti u Brazilu.
Devetodnevni toplotni val pogodio je sjeverni vrh Antarktike ovog mjeseca. Na najhladnijem kontinentu na Zemlji stvorili su se uvjeti koji potiču ubrzano topljenje leda.
Prvi put u historiji temperatura na Antarktiku dostigla je rekordnih 20 stepeni celzija. Naučnici na antarktičkom otoku Seymour izmjerili su ovu nevjerovatnu temperaturu, što je dokaz da tona posljednjih godina velikom brzinom raste.
Snimka goleme sante leda koja se odcijepila od glečera na Južnom polu primjer je zastrašujućih posljedica globalnog zagrijavanja.