Jednu vrstu brašna niko više ne bi trebao koristiti jer doprinosi debljanju i upali
Dobivanje na težini i upala su međusobno povezani zdravstveni problemi na koje često utiču izbori ishrane.
Dobivanje na težini i upala su međusobno povezani zdravstveni problemi na koje često utiču izbori ishrane.
Švicarska povlači s tržišta žuto i bijelo kukuruzno brašno, porijeklom iz Srbije zbog nedozvoljene količine mikotoksina fumonizim, objavio je EU RASFF - Evropski sistem za brzo uzbunjivanje i izvještavanje o hrani.
Iako sastojci poput šećera, brašna i praška za pecivo imaju značan rok trajanja, obično te namirnice mogu potrajati duže nego što se navodi. No, u tom slučaju je važno kako ih pravilno skladištiti.
Agencija za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine je putem Sistema brzog uzbunjivanja za hranu i hranu za životinje (EU RASFF) obaviještena da je na tržište Bosne i Hercegovine isporučeno raženo brašno u kojemu je utvrđeno prekoračenje maksimalno dopuštene količine ohratoksina A.
Na tržište Bosne i Hercegovine isporučeno je raženo brašno iz Litvanije u kojem je utvrđeno prekoračenje maksimalno dozvoljene količine ohratoksina A, saopćeno je iz Agencije za sigurnost hrane BiH.
Ukoliko želite sačuvati brašno, zaboravljeni trik naših baka će vam itekako biti od koristi.
Mlinari iz Republike Srpske najavili su poskupljenje brašna do kraja godine, što bi se lančanom reakcijom moglo dogoditi i u Federaciji BiH. Iako pekari još nisu donijeli odluku o povećanju cijena svojih proizvoda, s poskupljenjem brašna realno je očekivati i korekcije vrijednosti hljeba i peciva.
Sve zastupljeniji zdraviji životni stilovi i vraćanje upotrebi namirnica prirodnog porijekla nametnula je posao vodeničarima koji prave brašno po tradicionalnoj metodi. Među njima je i Anđelko Delić koji žito melje na jednoj od najstarijih vodenica u BiH, a ona datira iz Osmanskog doba.
Usljed velikog interesovanja i potražnje brašna od inostranih i regionalnih kupaca, kompanija Klas odlučila je maksimalno reducirati, a nekim državama i obustaviti izvoz brašna kako bi osigurala dovoljne količine za domaće tržište.
Srbija će od četvrtka, 10. marta, zaustaviti izvoz brašna, ulja, kukuruza i pšenice, izjavio je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.