Gorka dinja je veoma efikasna u sprečavanju širenja karcinoma
Gorka dinja ili karela jedna je od biljaka čiju su popularnost opravdala brojna naučna istraživanja. Ova biljka raste u izobilju u Aziji, Africi i na Karibima.
Gorka dinja ili karela jedna je od biljaka čiju su popularnost opravdala brojna naučna istraživanja. Ova biljka raste u izobilju u Aziji, Africi i na Karibima.
Učestalost dijabetesa i dalje se povećava u globalu i borba protiv ovog hroničnog stanja se nastavlja. Novo istraživanje objašnjava ne samo šta aktivira dijabetes tipa 2, već i kako ga liječiti.
Hladno vrijeme donosi promjene životnih navika te je potrebno prilagoditi ishranu kako bismo zdravi i dobro raspoloženi dočekali proljeće.
Dijabetes bi mogao biti smrtonosniji za žene nego za muškarce, barem kada je riječ o komplikacijama u vezi sa srčanim problemima, pokazuju nova istraživanja.
O dijabetesu se u Bosni i Hercegovini još uvijek ne priča u dovoljnoj mjeri, a pravu istinu o ovoj bolesti najbolje znaju ljekari, oboljeli i njihove porodice. Kako jedna od najrasprostranjenijih bolesti današnjice oblikuje živote pacijenata u našoj zemlji saznali smo od porodice Pejić iz Banovića.
Savez udruženja oboljelih od dijabetesa i Institut za zdravlje i sigurnost hrane Zenica (INZ) danas su u jedanaest općina Zeničko-dobojskog kantona obilježili 14. novembar, Svjetski dan borbe protiv dijabetesa.
Svjetski dan borbe protiv dijabetesa obilježava se 14. novembra od 1991. godine, a utemeljile su ga Međunarodna federacija dijabetičara (IDF) i Svjetska zdravstvena organizacija (SZO).
Povodom Svjetskog dana srca važno je razviti svijest o rizicima za dijabetičare. Danas, na Svjetski dan srca važno je skrenuti pažnju na povezanost dijabetesa i oboljenja srca i cirkulatornog sistema.
Problemi oboljelih od dijabetesa u Bosni i Hercegovini razlikuju se u odnosu na to u kojem dijelu naše zemlje žive. Za razliku od Republike Srpske, gdje je za pacijente osigurano sve besplatno, neravnopravan položaj je itekako prisutan u Federaciji BiH, a najbolje se oslikava kroz besplatne trakice za mjerenje nivoa šećera u krvi. Dok pacijenti stariji od 18 godina u Sarajevu dobijaju 50 trakica za 50 dana, u Tuzli imaju svega 100 komada godišnje.
Boris Stanišić autor je pobjedničke instalacije “Mijenjamo dijabetes” na pozivu individualnim umjetnicima, učenicima i studentima srednjih umjetničkih škola i akademija za izradu umjetničke instalacije upotrebljavajući inzulinske tester penove.