Džamije u Njemačkoj primaju prijetnje, zabilježeno 258 antimuslimanskih krivičnih djela
Džamije u Njemačkoj ponovo primaju prijetnje i pisma koja sadrže antimuslimanske poruke, što ukazuje na i dalje visok stepen islamofobije u ovoj državi.
Džamije u Njemačkoj ponovo primaju prijetnje i pisma koja sadrže antimuslimanske poruke, što ukazuje na i dalje visok stepen islamofobije u ovoj državi.
Drvene hipostilne džamije srednjovjekovne Anadolije u Turskoj uvršete su na UNESCO-ov popis svjetske baštine. Riječ je o pet hipostilnih džamija izgrađenih u Anadoliji krajem 13. i sredinom 14. vijeka, od kojih se svaka nalazi u drugoj regiji Turske.
Njemačka ima hiljade džamija, ali većina je skrivena u dvorištima ili industrijskim zonama. Pozivi mujezina na molitvu petkom u njemačkim džamijama nisu uobičajeni, od posljednjeg petka, 14. oktobra su dozvoljeni u velikoj džamiji u Kelnu.
U novu džamiju i Islamski centar u Sisku dobrodošli su svi ljudi otvorena uma, srca i duše, bez obzira na to koje su vjere, rekao je za Hinu glavni sisački imam Alem Crnkić uoči svečanog otvorenja tog vjerskog kompleksa na koje u četvrtak stiže i turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan.
Novozelandska policija je uhapsila dvije osobe zbog prijetnji džamijama u Christchurchu koje su napadnute 2019. godine.
Moskovska patrijaršija pozvala je turske vlasti da se s poštovanjem odnose prema osjećanjima miliona kršćana i da ne pretvaraju Aja Sofiju u džamiju, podsjetivši da u Istanbulu ima dovoljno muslimanskih hramova.
Džamije u Mekki, najsvetijem gradu islama koji se nalazi u Saudijskoj Arabiji, od nedjelje će početi ponovo primati vjernike nakon tri mjeseca koliko su bile zatvorene zbog koronavirusa.
Desetine džamija nestalo je tokom protekle dvije godine u kineskoj autonomnoj regiji Xinjiang gdje su živjele muslimanske manjine. Stotine hiljada ih je iseljeno s tog područja, a njihovi domovi su ili napušteni ili srušeni.
Francuska policija razbila je neonacističku ćeliju optuženu za planiranje napada na jevrejske ili muslimanske bogomolje, izjavili su danas izvori iz francuskog pravosuđa.
Istraživanje Guardiana i Bellingcata otkrilo je da je u Kini od 2016. godine više od dvadesetak islamskih vjerskih objekata djelomično ili potpuno srušeno.