Novi Islamski centar prostire se na oko 2.600 metara kvadratnih te je treći takav centar u Hrvatskoj, nakon zagrebačkog i riječkog. Hrvatska ima i manju džamiju u Gunji, prvu i najstariju u državi, i manji islamski centar u Umagu.
Izgradnja džamije u Sisku “višegeneracijski je san” muslimana u Sisku i Sisačko-moslavačkoj županiji, rekao je Crnkić u razgovoru za Hinu.
Više od 55 godina nakon nastanka ideje i pet godina nakon početka izgradnje, poslije birokratskih zavrzlama, pandemije i potresa koji su usporili proces, Islamski centar otvara se u četvrtak svečanom ceremonijom na koju stižu hrvatski državni vrh, turska delegacija predvođena Erdoganom te niz diplomata i visokih uzvanika.
Već za vikend nakon otvorenja Centar organizira dane otvorenih vrata kako bi ga mogli posjetiti svi Siščani i drugi zainteresirani.
"Najvažniji cilj nam je imati dodir s društvenom zajednicom", ističe imam.
Na molitveni prostor odnosi se petina kompleksa, a ostatak, oko 2.000 kvadrata, namijenjen je svima.
"Da su muslimani htjeli graditi ovaj objekt za sebe, izgradili bi samo džamiju. Dobrodošli su nam svi ljudi otvorenog uma, srca i duše, bez obzira na vjersko opredjeljenje, svi koji su otvoreni da upoznaju i spoznaju druge", naglasio je mladi sisački imam, rođeni Siščanin.
Uz molitveni prostor, Centar ima multifunkcionalne učionice, projektirane za polaznike vjeronauke, ali i za druge oblike edukacije poput onih o islamskoj kulturi. Tu su i restoran s islamskim specijalitetima te velik kongresni centar koji može biti domaćin međuvjerskih konferencija.
Ondje je i divanhana – "prostor za opuštanje i druženje" – gdje će posjetitelji moći čitati u orijentalnom okruženju uz topli napitak. Posebnost sisačke džamije je njena energetska održivost, pa je se i naziva prvom “ekodžamijom” u ovom dijelu Evrope. Centar ima dizalice topline, toplinske pumpe, solarne panele i fotonaponsku elektranu od 30 kilovatsati.
Crnkić ističe kako mu je posebno drago što džamija ima i ekološki aspekt jer čovječanstvo “dobiva sve veća upozorenja koliko je samo sebi neprijatelj i kako će se uništiti” ne bude li razmišljalo o okolišu.