Veliki dan za Ugandu: Proglašen kraj epidemije ebole
Vlada Ugande proglasila je kraj epidemije ebole , manje od četiri mjeseca nakon što su prvi put prijavljeni slučajevi kod nekoliko pacijenata.
Vlada Ugande proglasila je kraj epidemije ebole , manje od četiri mjeseca nakon što su prvi put prijavljeni slučajevi kod nekoliko pacijenata.
U Ugandi je proglašena epidemija ebole nakon što su zdravstvene vlasti potvrdile slučaj relativno rijetkog sudanskog soja, saopćili su u utorak ministarstvo zdravlja i Svjetska zdravstvena organizacija (WHO).
Vlasti Demokratske Republike Kongo proglasile su kraj epidemije ebole, tokom koje se u pokrajini Sjeverni Kivu zarazilo 12 ljudi, od kojih je šestoro preminulo.
Gvineja je novu epidemiju ebole proglasila u nedjelju nakon pozitivnih testova na virus i nakon što su tri osobe umrle i četiri se razboljele, što je prvo oživljavanje bolest od najgore epidemije u svijetu koja je trajala od 2013. do 2016. godine.
Virus ebole ponovo se širi na istoku Demokratske Republike Kongo gdje je Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) uputila tim svojih epidemiologa nakon smrti žene od te bolesti i tri mjeseca nakon proglašenja kraja prethodne epidemije.
Kongo je proglasio kraj 11. epidemije ebole u zapadnoj provinciji Ekvater, skoro šest mjeseci nakon što su prijavljeni slučajevi oboljevanja.
Nogomet je često opstajao i za vrijeme vanrednih okolnosti, ali ponekad se morala provesti najnepopularnija mjera.
Prašina koja se podiže u vezi s prvim slučajem oboljelog od zarazne bolesti nije novina kada je riječ o novom koronavirusu Sars-CoV-2 koji izaziva bolest COVID-19.
Proteklih 70 godina čovječanstvo prate brojne vrste novih zaraznih virusa koji su odnijeli milione života. Samo u protekloj deceniji govori se o nekoliko virusa koji su donijeli epidemije u različitim dijelovima svijeta te i dalje predstavljaju globalnu prijetnju i veliki problem naučne medicine.
Doktori u Švedskoj strahuju kako je jedan pacijent obolio od opasnog virusa ebole, javljaju mediji u ovoj zemlji.