Oporavak BiH će trajati dugo, bit će uspjeh ako do kraja godine vratimo 50% otpuštenih radnika
Ekonomski oporavak u našoj zemlji najlakše je mjeriti brojem zaposlenih, a taj trend posljednjih mjeseci nije pozitivan kako se prikazuje.
Ekonomski oporavak u našoj zemlji najlakše je mjeriti brojem zaposlenih, a taj trend posljednjih mjeseci nije pozitivan kako se prikazuje.
Njemačka ekonomija će u trećem tromjesečju imati snažan rast, ali puni oporavak od posljedica pandemije koronavirusa bit će dugotrajan proces, upozorilo je u petak ministarstvo privrede.
Industrijska proizvodnja u Evropi ponovo je snažno porasla u julu, koji je označio početak oporavka nakon ublažavanju mjera suzbijanja pandemije koronavirusa, pokazao je danas objavljeni izvještaj Eurostata.
Skraćenica "BDP" postala je dominantan alat u vokabularu političara, a ekonomski rast glavni cilj svih vlada savremenog svijeta. Takvi trendovi su već neko vrijeme prisutni i kod nas, a vrijeme koje dolazi pominjanje ekonomskog rasta ilustrovanog elegantnom skraćenicom dići će još više u hijerarhiji domaćih lidera.
Obećavajuće vijesti o vakcini protiv koronavirusa koju je razvio Univerzitet u Oxfordu ohrabrile su svjetska tržišta, a dašak pozitivne atmosfere stigao je i do naše zemlje. U zraku je ostalo visiti pitanje da li pozitivna očekivanja mogu značajnije ohrabriti i poslovne ljude i građane u BiH.
Kineska ekonomija u drugom kvartalu napravila je snažan zaokret i ostvarila rast veći nego su analitičari očekivali.
Prema prognozama ekonomskog rasta čuvenog američkog univerziteta Harvard, Bosna i Hercegovina će do 2028. godine ostvarivati rast od prosječno 4,07 posto.
Proklamovana baza ekonomskog razvoja tranzicijskih država bila je usmjerena na famozni SME sektor ili mala i srednja preduzeća. Ipak, u posljednjih dvadesetak godina teza da su našoj ekonomiji za ozbiljan ekonomski rast neophodni veliki sistemi stalno je prisutna.
Ova politka Bosnu i Hercegovinu gura u ropstovo, treba napraviti preokret, angažovati domaće potencijale i budućnost će biti svjetla, kaže u razgovoru za Klix.ba uspješni poslovni čovjek i generalni direktor konsultantske kompanije Polimac Company Mehmed Polimac.
Optimizam je poželjan, posebno u ekonomiji. Opet, realnost je poželjna i prijeko potrebna kod predviđanja budućih kretanja privrede. Vlast se kod nas obično zaigra kad je riječ o predviđanjima, a makroekonomisti u Republici Srpskoj to ilustriraju na poseban način.