Kako je 1910. godine izgledala Električna centrala u Sarajevu, jedno od najznačajnijih postrojenja
Na Instagram stranici Rare photos of Sarajevo objavljena je fotografija stare Električne centrale u Sarajevu iz 1910. godine.
Na Instagram stranici Rare photos of Sarajevo objavljena je fotografija stare Električne centrale u Sarajevu iz 1910. godine.
Prije dva dana je počela demontaža objekta nekadašnje Električne centrale na Marijin Dvoru u Sarajevu, koja je u prethodnom periodu predstavljala opasnost. Radovi su nastavljeni danas, a za razliku od prethodnih dana, sada je odblokirana još jedna traka za saobraćanje.
Danas je u ulici Hiseta započela demontaža urušenih zidova nekadašnje Električne centrale po rješenju Federalne uprave za inspekcijske poslove.
Federalno ministarstvo prostornog uređenja, u predmetu koji se odnosi na nacionalni spomenik Električna centrala na Hisetima, na Marijin Dvoru u Sarajevu, saopćilo je da je 3. marta tom ministarstvu vlasnik "The Place" d.o.o. Sarajevo podnio zahtjev tražeći odobrenje za uklanjanje ruševnog objekta Električne centrale u Kotromanića ulici u Sarajevu, o kojem se odlučuje u redovnom upravnom postupku.
Postupajući federalni građevinski inspektor je danas donio upravni akt - rješenje, kojim je vlasniku nacionalnog spomenika električne centrale na Marijin Dvoru naložena demontaža zidnih struktura industrijskog postrojenja objekta do visine cca. 1,5 metra od kote okolnog terena.
Nakon što je nedavno došlo do urušavanja južnog dijela zapadnog krila objekta nacionalnog spomenika Električna centrala na Hisetima, na Marijin Dvoru, srećom je izbjegnuta tragedija.
Tokom protekle noći i danas nastavlja se obrušavanja dijelova ostatka zgrade bivše Električne Centrale na Hisetima, na Marijin Dvoru. Nadležni su ogradili prostor oko zgrade trakama, ali zgrada i dalje predstavlja opasnost za prolaznike.
Kompleks električne centrale čiji se ostaci danas nalaze na križanju ulica Kotromanića i Hiseta izgrađen je daleke 1894. godine, a gradnja je povjerena njemačkoj firmi Siemens und Halske. Prva električna centrala u Sarajevu je radila na parni pogon.
Na brojnim objektima u Sarajevu vidljivi su ožiljci rata i nakon više od dvije decenije. Kao svjedoci jednog mračnog perioda, stoje srušene, neobnovljene i oronule zgrade. Obnovi nekih nije doprinijela ni atraktivnost lokacija na kojoj se nalaze.