Papa Franjo traži svjetski pakt o izbjeglicama
Papa Franjo izjavio je kako se nada da vlade mogu postići sporazum koji bi osigurao zaštitu onima koji su prisiljeni da bježe iz svoje domovine.
Papa Franjo izjavio je kako se nada da vlade mogu postići sporazum koji bi osigurao zaštitu onima koji su prisiljeni da bježe iz svoje domovine.
Bajram je vrijeme slavlja, okupljanja porodice i dijeljnja one posebne blagdanske atmosfere među najmilijima. Tako je to kad je čovjek kući, tako je i kad ga put odnese daleko od nje, tako je danas i u Izbjegličkom centru Salakovac u kojem je jedan od dva najveća muslimanska praznika dočekalo 185 migranata.
Državna ministrica za ljudska prava i izbjeglice BiH Semiha Borovac i federalni ministar raseljenih osoba i izbjeglica Edin Ramić svečano su uručili ključeve stanova za 18 porodica u novoizgrađenoj stambenoj zgradi, u Hrasnici, na području općine Ilidža.
Službenici Granične policije BiH su od januara ove godine vratili 2.603 osobe koje su u BiH pokušale ući ilegalno. Najviše ih je pronađeno na području istočne Hercegovine, Višegrada i Zvornika.
Amerikanka Carrie Arcos napisala je knjigu pod nazivom "We Are All That’s Left" koja između ostalog govori o ratnim dešavanjima u BiH kroz fikciju. Kako je autorica kazala za Klix.ba, ova knjiga je pismo napisano s mnogo ljubavi za hrabre i otporne Bosance koje je upoznala tokom proteklih godina.
Šatorsko naselje u parku kod Vijećnice u Sarajevu uklonjeno je 18. maja kada je više od 280 migranata prevezeno u Izbjeglički centar Salakovac. Ipak, migranata još uvijek ima u Sarajevu.
SDA najoštrije osuđuje protivustavno djelovanje pojedinih policijskih i političkih struktura s područja HNK koje su jutros zabranile kretanje konvoja sa migrantima prema centru u Salakovcu i na taj način spriječile izvršenje odluke Vijeća ministara BiH, saopćeno je iz SDA.
Migranti koji već danima žive i spavaju u parku prekoputa Vijećnice u Sarajevu ujutro će biti prebačeni u Izbjeglički centar Salakovac, potvrđeno je za Klix.ba u Ministarstvu za ljudska prava i izbjeglice BiH.
Evropska komisija podnijela je jučer izvještaj o napretku Evropskog migracijskog programa u kojem se ističe kako je pritisak veliki jer se povećava broj migranata koji dolaze na istočnosredozemnu i zapadnosredozemnu rutu. Dok se situacija na centralnom Sredozemlju smiruje i smanjuje se broj dolazaka migranata iz Turske, povećano je njihovo kretanje kroz Albaniju, Crnu Goru i Bosnu i Hercegovinu.
Komesarka za ljudska prava Vijeća Evrope Dunja Mijatović izrazila je uvjerenje da će bosanskohercegovačke vlasti doći do saglasnosti o tome da pitanje migranata u Bosni i Hercegovini treba rješavati u skladu s ljudskim pravima, iako povećan broj dolazaka tražilaca azila i drugih migranata predstavlja socijalni i ekonomski izazov.