Njemački izvoz u neočekivanom padu
Izvoz iz Njemačke tokom decembra pao je za neočekivanih 0,3 posto usljed rasta inflacije i nesigurnosti tržišta, dok dodatni problem predstavljaju i prekidi u lancu snabdijevanja.
Izvoz iz Njemačke tokom decembra pao je za neočekivanih 0,3 posto usljed rasta inflacije i nesigurnosti tržišta, dok dodatni problem predstavljaju i prekidi u lancu snabdijevanja.
Republika Hrvatska u schengenski prostor ulazi 1. januara, što za bh. prijevoznike roba donosi i niz poteškoća jer teretna vozila na granici mogu čekati i do deset sati.
Metaloprerađivački sektor lider je u Bosni i Hercegovini kada je riječ o izvozu, a kao najznačajniji problemi koji su zastupljeni u ovoj oblasti navodi se nedostatak radne snage svih profila, posebno onih radnika sa iskustvom te niske plate.
Ukupni obim vanjskotrgovinske razmjene BiH u sektoru tekstila, odjeće, kože i obuće za devet mjeseci ove godine iznosio je 3.133.633.154 KM i veći je za 563.961.322 KM nego u istom periodu 2021.
Hrvatska i Slovenija povećale su tokom jula izvoz u Rusiju za 59, odnosno 56 posto u odnosu na isti period prošle godine.
Većina bh. prijevoznika odbija vršiti prijevoz roba na teritoriju Rusije zbog aktuelne agresije na Ukrajinu, što je dovelo do toga da voćari, posebno uzgajivači jabuka, moraju tražiti nova tržišta na koja će plasirati svoje proizvode.
Statistika robne razmjene BiH sa inostranstvom za period prvih osam mjeseci ove godine pokazuje da su izvoz i uvoz procentualno veći u odnosu na isti period prošle godine.
Na državnom nivou je donesena odluka o produženju zabrane izvoza peleta koja je trebalo da istekne 24. septembra. Osim peleta, sada je ponovo zabranjen i izvoz drvnih briketa.
U periodu od januara do jula 2022. izvoz iz BiH je iznosio 10,5 milijardi KM, što je 37,5 posto više nego u istom periodu lani, dok je uvoz iznosio 16,1 milijardu KM, ili 40,2 posto više nego u istom periodu 2021.
Federacija BiH je u julu 2022. godine ostvarila izvoz u vrijednosti 971.100.000 KM, što je za 5,5 posto manje u odnosu na juni 2022. godine ili 27,4 posto više u odnosu na juli 2021. godine.