I danas čitulje za Tita: Poslije Broza sve se sroza
I 35 godina nakon smrti kontroverznog jugoslavenskog lidera Josipa Broza Tita nije mali broj onih koji ga pamte po dobru.
I 35 godina nakon smrti kontroverznog jugoslavenskog lidera Josipa Broza Tita nije mali broj onih koji ga pamte po dobru.
Danas se navršava 35 godina od smrti Josipa Broza Tita, doživotnog predsjednika bivše Socijalističke federativne republike Jugoslavije (SFRJ). Očekuje se da će veliki broj njegovih poštovalaca, prvenstveno iz Srbije, BiH, Hrvatske, Slovenije i Makedonije, danas posjetiti Kuću cvijeća i odati mu počast.
U ponedjeljak, 4. maja, u sarajevskoj galeriji Zvono u 21 sat bit će otvorena izložba fotografija "Tito-triologija" sarajevskog fotografa Milomira Kovačevića Strašnog.
Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović izjavile je u utorak u Berlinu kako je je Tito bio diktator te da će njegova bista iz predsjedničkih dvora na zagrebačkom Pantovčaku uskoro biti premještena na drugo mjesto.
U zdanju oblika ogromne pečurke ili okrugle staklene krofne, u Surčinu, kod beogradskog aerodroma "Nikola Tesla", nalazi se izložba najboljih lovaca koji su za vrijeme Drugog svjetskog rata letjeli evropskim nebom i eksponata koji govore o razvoju domaćeg i svjetskog vazduhoplovstva tokom dvadesetog vijeka.
Riječka Gradska uprava raspisala je konkurs za 30-godišnju koncesiju za korištenje Galeba, nekadašnjeg Titovog broda koji je zaštićen kao kulturno dobro Republike Hrvatske.
Zemlja dragih i tolerantnih ljudi, mladi koji su dolazili studirati iz BiH na poznatom egipatskom univerzitetu Al-Azhar, Edin Džeko, ratni period i sebilj na Baščaršiji – sve su to osobe i stvari po kojima Egipćani površno poznaju Bosnu i Hercegovinu.
Politički režim Titove Jugoslavije nije bio totalitaran kako ga često prikazuju u javnom životu bivših republika premda je u početku imao elemente totalitarizma, tvrde slovenski sociolozi u međunarodnom znanstvenom časopisu.