U Potočarima počinje dodavanje posmrtnih ostataka 80 ranije ukopanih žrtava
Reasocijacija kompletiranje naknadno pronađenih i identificiranih dijelova tijela, trebalo bi početi danas u Memorijalnom centru u Potočarima.
Reasocijacija kompletiranje naknadno pronađenih i identificiranih dijelova tijela, trebalo bi početi danas u Memorijalnom centru u Potočarima.
U Institut za nestale osobe stigli su prvi DNK nalazi iz laboratorije koja je preseljena iz Sarajeva u Haag.
Do sada je identificirano 25 žrtava genocida koje bi trebale biti ukopane na zajedničkoj dženazi 11. jula ove godine u Memorijalnom centru u Potočarima, odnosno za koje su se njihove porodice izjasnile da će ukopati njihove posmrtne ostatke.
Prva kolektivna dženaza u Memorijalnom centru Srebrenica-Potočari obavljena je prije 15 godina, kada je u mezarju Memorijalnog centra ukopano prvih 600 žrtava genocida u Srebrenici počinjenog u julu 1995. godine. Do danas je u mezarju Memorijalnog centra ukopano 6.575 žrtava.
U Podrinje identifikacionom centru u Tuzli danas je identificirano pet žrtava iz proteklog rata. Riječ je o žrtvama bošnjačke nacionalnosti koje su ekshumirane u ranijem periodu iz masovnih grobnica Liplje-Zvornik, Glogova-Bratunac, Zeleni Jadar i Zalazje na području Srebrenice.
Glasnogovornica Instituta za nestale osobe BiH Lejla Čengić ocijenila je u razgovoru za Fenu da će se preseljenje laboratorije za DNK analizu Međunarodne komisije za nestale osobe (ICMP) iz BiH u Hag odraziti na broj identificiranih posmrtnih ostataka u ovoj godini.
Potraga za nestalim osobama i suđenje odgovornim za počinjene zločine utječe na živote, ne samo najbližih članova porodica nestalih, nego i svih građana u Bosni i Hercegovini kazala je Feni glasnogovornica Instituta za nestale osobe BiH Lejla Čengić, uoči izricanja presude bivšem komandantu Vojske Republike Srpske generalu Ratku Mladiću.
Do sada su identificirani posmrtni ostaci 52 žrtve genocida koje će biti ukopane na zajedničkoj dženazi 11. jula u Memorijalnom centru u Potočarima.
Za zajedničku dženazu 11. jula ove godine u Potočarima do sada je identificirano 28 žrtava genocida, odnosno toliko se obitelji izjasnilo da žele ukopati posmrtne ostatke svojih članova obitelji kazala je Feni glasnogovornica Instituta za nestale osobe BiH Lejla Čengić.
Nakon rata do danas pronađeno je i identificirano više od 22.500 nestalih osoba od oko 31.500 čiji je nastanak prijavljen kao posljedica rata u Bosni i Hercegovini.