Čengić: Preseljenje laboratorije će se odraziti na broj identificiranih žrtava
"Kako je rečeno u Međunarodnoj komisiji za nestale osobe, jedan period neće pristizati DNK nalazi dok se laboratorija ne smjesti i ne počne s radom. Nakon toga proces utvrđivanja identiteta na temelju DNK analize trajat će vremenski isto kao i do sada, izuzev dodatnih nekoliko dana koliko je potrebno da se koštani uzorak pošalje i dobije povratna informacija, odnosno DNK nalaz - pojasnila je Čengić.
Kada je riječ o zaštiti ličnih podataka, navodi da je ICMP i do sada primjenjivao standarde i procedure kako bi se podaci zaštitili i "nikada do sada se nije desila nikakva zloupotreba“.
Čengić je govorila i o procesu identifikacije žrtava koje će 11. jula ove godine biti ukopane na zajedničkoj dženazi u Potočarima.
Po njenim riječima, do sada je 14 žrtava identificirano i spremno za dženazu u Potočarima 11. jula ove godine.
"Početak je godine i očekujemo da će taj broj biti znatno veći. U Podrinje identifikacionom projektu u Tuzli nalaze se posmrtni ostaci 50 žrtava genocida koji su identificirani na temelju DNK analize i od strane porodica, ali se porodice još nisu odlučile za ukop, a razlog je uglavnom nekompletnosti skeleta", napominje Čengić.
Također, navodi da je 137 žrtava identificirano na temelju DNK analize, ali još nije od strane porodica. U narednom periodu će jedan broj njih biti identificiran.
Čengić kaže da je, nažalost, i ovdje riječ o uglavnom nekompletnim posmrtnim ostacima koji su ekshumirani u ranijem periodu iz pojedinačnih i masovnih grobnica.
Ona ističe da u posljednje dvije godine nije otkrivena nijedna masovna grobnica žrtava genocida.
Podsjeća da je posljednja grobnica gdje su pronađeni posmrtni ostaci žrtava genocida, masovna grobnica pronađena na smetljištu u Kozluku na području Zvornika iz koje je u decembru 2015. godine ekshumirano 55 posmrtnih ostataka. Riječ je o 15 kompletnih i 40 nekompletnih posmrtnih ostataka.