Nura Begović: Svijet konačno ispravlja grešku, a Vučić je pokazao svoje nacionalističko lice
Generalna skupština Ujedinjenih nacija usvojila je danas rezoluciju o genocidu u Srebrenici, a preživjele žrtve su taj čin dočekale s posebnom emocijom.
Generalna skupština Ujedinjenih nacija usvojila je danas rezoluciju o genocidu u Srebrenici, a preživjele žrtve su taj čin dočekale s posebnom emocijom.
Grupa majki okupila se danas u kući Udruženja "Pokret majke enklave Srebrenica i Žepa" kako bi putem televizijskog prijenosa uživo pratile donošenje rezolucije o genocidu u Srebrenici.
Pet udruženja žrtava rata, među kojima i Majke Srebrenice, je reagovalo na govor članice Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željke Cvijanović (SNSD) pred Vijećem sigurnosti UN-a.
Predstavnice udruženja "Majke Srebrenice" stigle su u Sarajevu nakon obraćanja Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija u vezi usvajanja rezolucije o Srebrenici.
Udruženje žrtava i svjedoka genocida i udruženje "Pokret Majke enklava Srebrenica i Žepa" uputilo je pismo brojnim međunarodnim organizacijama uključujući NATO, EUFOR, PIC i OHR gdje su se osvrnuli na djelovanje Srbije povodom rezolucije o Srebrenici.
Predsjednica udruženja Majke Srebrenice Munira Subašić je govorila na UN-ovoj panel diskusiji, prilikom čega je obrazložila zašto je važno podržati rezoluciju, kojom bi se obilježio međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici.
Udruženje žrtava i svjedoka genocida i Udruženje Pokret Majke enklava Srebrenica i Žepa reagovali su na izjavu ministra sigurnosti Bosne i Hercegovine Nenada Nešića da je "1. mart povod za rat, a ne Dan nezavisnosti".
Iz više udruženja žrtava zločina u BiH izrazili su zabrinutost da ljekar Nebojša Mraović i dalje radi u ordinaciji u Brčkom i nakon što je utvrđeno da je u dvorištu kuće skrivao posmrtne ostatke žrtava genocida.
Udruženje Majke enklave Srebrenica i Žepa i Udruženje žrtava i svjedoka genocida reagovali su povodom jučerašnje informacije i objavljenih detalja o posmrtnim ostacima koji su prošle godine pronađeni ispod fontane u Brčko distriktu BiH.
Udruženja žrtava i svjedoka genocida, pokret "Majke enklave Srebrenica i Žepa" i "Žene Podrinja" podnijeli su zahtjev predsjedniku NSRS-a Nenadu Stevandiću da se 9. januar proglasi Danom žalosti.