Mezarje u Buća Potoku u katastrofalnom stanju, zaraslo u korov i travu
Mezarje "Buća Potok" u Sarajevu nalazi se u jako lošem stanju s obzirom da se ne radi redovno na njegovom održavanju, košenju trave i uređenju mezarja.
Mezarje "Buća Potok" u Sarajevu nalazi se u jako lošem stanju s obzirom da se ne radi redovno na njegovom održavanju, košenju trave i uređenju mezarja.
Jučer se na društvenim mrežama pojavila informacija da se na mezarju u Gradačcu nalazi tabla na kojoj piše "Ovo je mjesto za ukop građana iz mješovitih brakova", što je nesumnjivo uvredljivo.
Memorijalni centar Srebrenica predstavio je novi logotip i vizuelni idenitet ove institucije koji će se u budućnosti koristiti u komunikaciji prema javnosti.
Dok su čistili i uređivali lokacije oko firme Pobjeda u okviru javnih radova, petorica nezaposlenih Goraždana Mirzo Karović, Nedim Pašić, Ferid Kulović, Samir Terović i Jasmin Vranj otkrili su kamene nišane iz 16. stoljeća.
Policija u Zvorniku podnijela je izvještaj Okružnom javnom tužilaštvu Bijeljina protiv A.K. (1987.) iz tog grada, zbog postojanja osnova sumnje da je oštetio spomenike na muslimanskom groblju na području Zvornika.
U Memorijalnom kompleksu i šehidskom mezarju Veljaci u Bratuncu u nedjelju, 12. maja, će se klanjati kolektivna dženaza te će biti obavljen i ukop posmrtnih ostataka tri identifikovane žrtve koje su ubijene tokom proteklog rata.
Okončana je prva faza arheoloških istraživanja na lokalitetu Presjeke, pet kilometara od Ustikoline, i to nakon 20 dana rada i uz učešće više od 100 ljudi, stručnjaka i volontera. Dijelom zbog predstojećeg mjeseca posta te nadolazećeg ljeta, istraživanja će najvjerovatnije biti nastavljena tek u septembru, potvrdio je za Klix.ba Senad Čengić, predsjednik Medžlisa IZ Ustikolina.
U organizaciji Fonda Kantona Sarajevo za zaštitu i održavanje grobalja šehida i poginulih boraca, memorijalnih centara i spomen-obilježja žrtava genocida (Fond memorijala) u petak 28. aprila 2017. godine u amfiteatru Memorijalnog centra Kovači održana je ceremonija otvaranja "Zida sjećanja" na kome su ispisana imena 6.360 šehida i poginula borca koji su izgubili svoje živote tokom protekle agresije na Bosnu i Hercegovinu i grad Sarajevo kao pripadnici Prvog korpusa Armije RBiH i MUP RBiH.
Posmrtni ostaci pet žrtava iz proteklog rata identifikovani su u Komemorativnom centru u Tuzli i na vječni smiraj bit će ispraćeni u subotu, 22. aprila, kada će im biti klanjana dženaza i organizovan kolektivni ukop na Šehidskom mezarju Rakita u Vlasenici.
U Lukomiru će u nedjelju biti otkrivena spomen-ploča borcima koji su poginuli od 1992. do 1995. godine u odbrani Bosne i Hercegovine od agresije.