Cijene nafte na svjetskom tržištu u padu zbog smirivanja tenzija na Bliskom istoku
Cijene nafte na svjetskom tržištu danas su u padu usljed smirivanja tenzija na Bliskom istoku.
Cijene nafte na svjetskom tržištu danas su u padu usljed smirivanja tenzija na Bliskom istoku.
Cijene nafte na svjetskom tržištu danas su u blagom porastu usljed straha da bi Amerika mogla ući u recesiju i mogućih prekida isporuka usljed rasta tenzija na Bliskom istoku.
Čini se da nema neposrednog rizika za sigurnost snabdijevanja Mađarske i Slovačke naftom s obzirom na to da sankcije koje je Ukrajina uvela ruskom proizvođaču nafte Lukoil ne utiču na tranzit nafte preko Ukrajine u Mađarsku, saopćila je u četvrtak Evropska komisija.
Tokom prethodne sjednice su u svijetu pale cijene barela nafte, a do oštrog pada je došlo usljed smanjenja kineske potražnje.
Jedan od najvećih proizvođača nafte na Bliskom istoku Kuvajt objavio je u nedjelju veliko otkriće nafte i pratećeg plina u morskom polju istočno od otoka Failaka.
Cijene nafte porasle su za oko dva posto i dostigle maksimum u prethodna dva mjeseca usljed očekivanja da će potražnja porasti tokom ljetnje sezone i zabrinutosti da bi sukob na Bliskom istoku mogao da se proširi.
Cijene nafte porasle su danas na međunarodnim tržištima do 86 dolara budući da su naznake posustajanja potražnje za radnom snagom u SAD-u potaknule špekulacije da bi centralna banka ipak mogla sniziti kamatne stope do kraja godine i podstaći ekonomsku aktivnost i potražnju za energentima.
Svjetska potrošnja fosilnih goriva popela se na rekordno visoku razinu prošle godine, dovodeći emisije do više od 40 gigatona CO2 po prvi put, prema globalnom energetskom izvještaju.
Cijene nafte na svjetskom tržištu danas su u padu nakon što je američko Ministarstvo finansija sugerisalo da podaci o inflaciji nisu dovoljno uvjerljivi da bi kamatne stope bile smanjene.
Američki list Politico piše da Turska maskira rusku naftu kao svoju i izvozi je u Evropsku uniju, donoseći Rusiji milijarde profita, iskorištavajući rupu u sankcijama.